Grzybica narządów płciowych

Grzybica pochwy objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem pochwy oraz warg sromowych, które pokryte są białawym nalotem. Najbardziej dominującym objawem jest świąd okolic sromu a w obrębie miednicy mogą pojawić się palące bóle. U mężczyzn pojawia się zaczerwienienie i zwiększenie wilgotności napletka, wraz z białymi nalotami.
Grzyby występują na skórze i błonach śluzowych człowieka jednak zachwianie sił obronnych przed drobnoustrojami sprawia, że grzyby powodują chorobę. Czynniki, które wpływają na rozwój choroby to: wilgotna skóra, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, zażywanie antybiotyków, anemia oraz leczenie lekami immunosupresyjnymi.
W dzisiejszych czasach zakażenia grzybicze stają się coraz powszechniejsze, wszystko przez większe spożycie cukru, częste kąpiele, popularność ćwiczeń fizycznych i powszechne stosowanie antybiotyków czy za ciasna bielizna. Zapobieganie zakażeń grzybiczych powinno polegać na zredukowaniu ilości cukru w diecie, używaniu luźnej, bawełnianej bielizny oraz stosowaniu globulek dopochwowych pomagających w wytwarzaniu kwasu mlekowego. Nawroty grzybicy są skutkiem zbyt wczesnego zaprzestania leczenia.

red. Jonderka G. Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań, 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: