Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa jest autoimmunologicznym w której to tarczyca produkuje hormony w ilości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie organizmu. Choroba ta dotyczy głównie kobiet, które narażone są na wahania hormonalne zwłaszcza w czasie ciąży, dojrzewania albo przekwitania.

Kobiety uskarżają się na szereg możliwych problemów takich jak drżenie palców, kołatanie serca, uczucie niepokoju wewnętrznego, zwiększoną potliwość, utratę masy ciała czy szybsze poruszanie się. 1/3 chorych na skarży się na wytrzeszcz oczu i dolegliwości mu towarzyszące takie jak światłowstręt, podwójne widzenie, pieczenie i łzawienie oczu. Choroba może powodować takie komplikacje jak owrzodzenia rogówki, spojówki, zwiększona łamliwość kości czy też nadciśnienie.

Leczenie i zdiagnozowanie choroby jest niezwykle trudne. Podane dolegliwości bardzo często są zrzucane przez lekarzy na nerwicę czy tez zmiany starcze. Podczas leczenia możliwa jest konieczność pomocy psychologicznej. Podstawą leczenia są leki hamujące nadmierną produkcję hormonów tarczycy jednak powodują one zmniejszenie aktywności życiowej jak i brak hormonów tarczycy, który jest równie niekorzystny dla zdrowia. Niestety, po zaprzestaniu leczenia bardzo często zdarza się, że nadprodukcja hormonu zaczyna się na nowo. To sprawia, że farmakologiczne leczenie musi być stosowane do końca życia.

Najszybszym sposobem leczenia choroby Gravesa-Basedowa jest usunięcie tkanki tarczycy. Jednak jest on stosowany tylko w skrajnych przypadkach ponieważ możliwy jest cały szereg powikłań.

Kolejną metodą leczenia jest użycie jodu radioaktywnego, systematyczne picie wyniszcza komórki tarczycy. Do minusów tego leczenia należy to, że chory nie może opiekować się dziećmi, opuszczać domu a to wszystko dlatego że substancje radioaktywne są wydalane z jego organizmu. Poza tym, może prowadzić do niedoczynności tarczycy.

red. Jonderka, G. Podręczna encyklopedia zdrowia. Poznań 2002.

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: