Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to choroba mózgu, która prowadzi do stopniowego upośledzenia pamięci oraz procesów myślowych co w efekcie prowadzi do zaburzeń zachowania. Przyczyna nie jest znana jednak typowym objawem jest obecność w płytkach starczych i tanglach substancji zwanej amyloidem, która być może została spowodowana infekcjami lub czynnikami wrodzonymi.

Niezmiernie ważne jest uzyskanie przez lekarza od rodziny i bliskich wszelkich informacji na temat przebytych chorób, wypadków, leczenia, zwyczajów żywieniowych, nadużywania alkoholu i innych substancji. Wszystkie inne choroby muszą być wykluczone aby zdiagnozować chorobę Alzheimera. W zasadzie uzyskanie charakterystycznego dla choroby Alzheimera obrazu możliwe staje się dopiero po śmierci pacjenta.

Badanie obejmuje testy psychologiczne, badanie krwi i moczu, układu krążenia, układu oddechowego, rtg czaszki, tomografię komputerową mózgu, rezonans magnetyczny oraz elektroencefalografię.
Objawy choroby Alzheimera mogą być leczone za pomocą leków doraźnych, np. środków uspokajających oddawanych chorym z zaburzeniami snu. Ciągle pracuje się nad lekiem cofającym lub zatrzymującym rozwój choroby. Jednak leczenie skupia sie na poprawie jakości życia pacjenta i może uwzględniać hydroterapię czyli ciepłe kąpiele (wymaga ścisłej kontroli pacjenta), muzykoterapię gdyż chorzy wyjątkowo dobrze reagują na dźwięki łagodnej muzyki i odpowiednią dietą. Duże dawki przeciwutleniaczy czyli witaminy A, C, E i selenu spowalniają przebieg choroby. Pacjentom z chorobą Alzheimera zaleca się również kontakt ze zwierzętami, które wpływają korzystnie na stosunki między ludźmi.

Chorzy na chorobę Alzheimera źle znoszą zmienianie przyzwyczajeń, otoczenia, dezorientacji i zmian trybu życia. Dlatego też rodzina i bliscy powinni dbać o stopniowe wprowadzanie zmian do życia chorego oraz o jak najdłuższe utrzymanie chorego w swoim miejscu zamieszkania.

Visalli, G Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: