Afta

Afta, czyli nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej to otwarte owrzodzenie umiejscowione na błonie śluzowej w jamie ustnej, języku lub wargach. W miejscach owrzodzenia występuje miejscowy stan zapalny.

Afta wizualnie wygląda jak płytka nadżerka pokryta białawym nalotem. Ponadto wokół nadżerki występuje rumieniowata otoczka. Wielkość bolących zmian skórnych nie przekracza najczęściej 6 milimetrów średnicy. Nadżerki występują na błonie śluzowej podniebienia miękkiego, bocznych częściach języka oraz na policzkowej części wargi. Występują pojedynczo lub w większych grupach. Afta goi się zazwyczaj sama od kilku do kilkudziesięciu dni. Bardzo często zdarzają się nawroty afty. Jeśli afta pojawia się więcej niż raz do roku znaczy to iż jest to najprawdopodobniej nawracające aftowe zapalenie błony śluzowej w jamie ustnej.

Afty są ściśle związane z naszym układem nerwowym, stąd są one silnie zależne od stresu. Ponadto afty powiązać możemy z gorączkami oraz zapaleniem jelit. Częstą przyczyną afty, (jeśli przyczyną nie są bakterie) jest autoagresja komórek.

http://pl.wikipedia.org

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: