Choroby przenoszone przez koty

UEJAVGlM0908ss3J50bs7wSA9KFG51.jpg


Administrator

Dodano: 09:46 24 sierpnia 2011
Aktualizowano: 11:32 7 września 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Nie da się ukryć, że większość kociarzy traktuje swoje koty dość frywolnie. Ich pupile mogą sobie pozwolić na bardzo wiele, łącznie z wyjadaniem jedzenia z talerza właściciela (sam znam taki przypadek). Warto jednak wiedzieć, że nie jest to zbyt dobry pomysł zważywszy na to, że nasz kot może być nosicielem chorób groźnych dla człowieka.

Zacznijmy od toksoplazmy. Jest to schorzenie wywoływane przez pierwotniaka, którego cały cykl rozwoju przebiega wewnątrz kota, a potem zostaje on wydalony. Nasz pupil może się nim zarazić poprzez kontakt z glebą, czy też zjedzenie surowego, zakażonego mięsa. U ludzi, jeśli już zachorują na toksoplazmozę, często w ogóle nie pojawiają się żadne objawy. Jedynie w 10% przypadków mogą się pojawić zauważalne oznaki tego, że jesteśmy chorzy. Najczęściej sytuacja taka ma miejsce u młodych osób. Powiększone węzły chłonne, gorączka, ogólne osłabienie – to główne objawy. Tak naprawdę toksoplazmoza groźna jest przede wszystkim dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością.

Dużo groźniejsza jest taka zwana choroba kociego pazura. Najczęściej – jak łatwo się domyślić – zakażenie pojawia się w wyniku zadrapania. Jest to choroba zakaźna, której najbardziej widocznym objawem na początku jest ropiejąca krostka wokół miejsca, gdzie pazurem zahaczył nas kot. Po kilku tygodniach mogą pojawić się powiększone węzły chłonne, złe samopoczucie, a także czasem niezbyt wysoka gorączka. Leczenie zazwyczaj trwa do dwóch miesięcy i polega na przyjmowaniu antybiotyków. Bardzo rzadko występują powikłania, takie jak zapalenie mózgu, wątroby lub śledziony.

Ostatnią chorobą którą chciałem tutaj opisać jest toksokaroza najgroźniejsza z przedstawionych. Przyczyną zarażenia są glisty kocie i samo zakażenie wynika z jej połknięcia przez człowieka. Najczęściej ma to miejsce w przypadku nieprzestrzegania higieny. Sama choroba może przebiegać bezobjawowo, lub przybrać formę ogólną lub mózgową. W tym ostatnim przypadku mogą pojawić się zaburzenia zachowania, rozdrażnienie i nadpobudliwość. Czasem zdarzają się niedowłady i porażenia. Postać ogólna objawia się spadkiem apetytu i masy ciała, pogorszonym samopoczuciem, czy powiększeniem wątroby. W skrajnych przypadkach może pojawić się zapalenie mięśnia sercowego. Leczenie toksokarozy jest niestety dość ciężkie i może długo potrwać. Wszystko jest zależne od wczesnego wykrycia choroby.