Zioła moczopędne


Administrator

Dodano: 09:48 11 lipca 2011
Aktualizowano: 10:00 11 lipca 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Spośród licznych gatunków roślin i ziół stosowanych w ziołolecznictwie na szczególną uwagę zasługują odmiany mające działanie odwadniające, czyli moczopędne. Można je stosować pojedynczo lub w mieszankach. W jakich schorzeniach najczęściej stosuje się zioła moczopędne i na czym polega istota ich działania?

Woda jest głównym składnikiem naszego ciała, aby organizm funkcjonował prawidłowo potrzebna jest jej ściśle określona ilość. Zarówno nadmiar jak i niedobór wody stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego też, w przypadku nadmiernej ilości wody, doprowadza się do jej wydalenia, oczywiście nie wolno odwadniać organizmu bezkarnie i do woli, jak jest to często obserwowane u sportowców i osób odchudzających się. Takie zachowania są niezwykle niebezpieczne i mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Jeśli organizm funkcjonuje prawidłowo i zachowana jest równowaga wodno–elektrolitowa, wtedy to, co człowiek wypija zostaje spożytkowane przez organizm i wydalone. Jednak, gdy mechanizm ten zostaje zachwiany, jak to ma miejsce w przypadku niektórych schorzeń i nieprawidłowości, wówczas może dojść do zatrzymywania się nadmiaru wody w organizmie. Sytuacja taka jest bardzo niekorzystna dla nerek, a także całego układu krążenia. Jak powszechnie wiadomo, magazynowaniu wody w organizmie sprzyja zwiększone spożycie soli jadalnej, która znajduje się prawie we wszystkich przetworzonych produktach takich jak np. wędliny, pieczywo, słodycze, nabiał itp. Im bardziej słona potrawa, tym więcej wody pijemy, dlatego szczególnie niebezpieczne są masowo spożywane nie tylko przez dzieci i młodzież, ale także przez dorosłych – chipsy, orzeszki i fast foody, które są obficie nasączone solą.

W wielu schorzeniach i stanach chorobowych organizm bezwiednie magazynuje wodę, która negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jednym z objawów nadmiernej ilości wody w organizmie są obrzęki nóg – zwłaszcza podudzi i stów. Ma to najczęściej miejsce przy niewydolności krążenia, w chorobie nadciśnieniowej, w schorzeniach nerek, chorobach endokrynologicznych, kamicy nerek i dróg moczowych. W celu pozbycia się i wypłukania z organizmu nadmiaru wody stosuje się tzw. zioła odwadniające, czyli moczopędne.

Zioła te mają na celu likwidację obrzęków wywołanych zatrzymaniem wody w organizmie, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, przywrócenie prawidłowego bilansu płynów w ustroju, wypłukanie toksyn, a także usunięcie piasku nerkowego i leczenie kamicy nerkowej. Stosując zioła o działaniu moczopędnym należy uważać, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego najlepiej wybierać zioła łagodnie odwadniające i nie przekraczać dwóch szklanek naparu dziennie.

Wśród wielu gatunków roślin leczniczych istnieją zioła o działaniu moczopędnym, najczęściej jednak nie jest to ich jedyne działanie lecznicze. Podobnie jeśli chodzi o działanie odwadniające, każde z nich oddziałuje z inną siłą, jedne wykazują silne, a inne słabsze działanie moczopędne.

Do najpopularniejszych ziół należą:

Brzoza brodawkowata – charakteryzuje się silnym działaniem moczopędnym, stosuje się ją głównie w schorzeniach dróg moczowych i likwidacji obrzęków i schorzeń skórnych. Liście eliminując chlorki z moczem, działają moczopędnie, a także oczyszczająco wzmagając pocenie się. Sok z liści brzozy zwiększa przesącz w kłębuszkach nerkowych, a tym samym pobudza wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto brzoza brodawkowata zmniejsza obrzęki pochodzenia sercowo–nerkowego, likwiduje skąpomocz i nadmiar związków azotowych, który powoduje zawroty i bóle głowy. Pomaga również w kamicy nerkowej, bólach nerkowych, otyłości, w artretyzmie, nadmiernym wypełnieniu naczyń krwią, białkomoczu i nadciśnieniu.

Mniszek lekarski – zawarte w nim, w dużej ilości sole mineralne, potas, związki cukrowe i kwasy organiczne, sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn. Mniszek lekarski działa moczopędnie, pomaga wydalać związki azotowe wraz z moczem, zmniejsza poziom glukozy we krwi w początkowym okresie cukrzycy, wspomaga oczyszczanie krwi i ma właściwości przeciwgnilne i przeciwszkorbutowe. Stosuje się go w niewydolności nerek, otyłości, reumatyzmie, gośćcu, skąpomoczu, obrzękach i zakłóceniach krążeniu krwi, w sinicy, żylakach, żółtaczce i zatruciu krwi mocznikiem i innymi ciałami azotowymi, a także w zbytnim przekrwieniu naczyń w jamie brzusznej.

Łopian większy – posiada właściwości zarówno moczopędne, przeciwzapalne, jak i grzybobójcze. Stosuje się go w chorobach układu moczowego i pęcherzyka żółciowego, wpływa także na poprawę przemiany materii.

Perz – stymuluje filtracje w nerkach i zwiększa ilość wydalanego moczu, dzięki czemu ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, oczyszcza krew obniżając w niej poziom mocznika i chlorków.

Pokrzywa – poza działaniem moczopędnym wykazuje działanie odtruwające i antynowotworowe. Ponadto wzbogaca organizm w witaminy i minerały, leczy reumatyzm, gościec i stany zapalne skóry. Mimo iż wyciąg z liści pokrzywy tylko nieznacznie zwiększa dobową ilość moczu, to jednak doskonale ułatwia wydalanie większych ilości chlorków, mocznika i szkodliwych produktów przemiany materii.

Fiołek trójbarwny – wykazuje delikatne działanie moczopędne i oczyszczające. Dzięki dużej zawartości związków organicznych stosuje się go przy oczyszczaniu organizmu z toksyn i regulowaniu przemiany materii. Stosuje się go w zaburzeniach oddawania moczu, przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych, skłonności do kamicy moczowej, gośćcu, pomocniczo w nadciśnieniu tętniczym i uszkodzeniu nerek.

Dziurawiec zwyczajny – jedno z najbardziej znanych ziół, wykazuje działanie moczopędne, przeciwzapalne i dezynfekcyjne, może być również stosowany przy lekkiej bezsenności.

Nawłoć – zwiększając przesącz w kłębuszkach i powodując zmniejszenie resorpcji zwrotnej w cewkach nerek wykazuje bardzo silne działanie moczopędne. Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne, ma działanie ściągające i antybakteryjne.

Podsumowując podkreślę raz jeszcze, że wszystkie zioła o działaniu odwadniającym powinny być stosowane z umiarem. Bezpieczna ilość, pozwalająca oczyścić organizm z toksyn a przy tym nie doprowadzić do jego odwodnienia i wypłukania cennych składników mineralnych, to 2 szklanki naparu z ziół dziennie. Zioła moczopędne nie powinny być stosowane u osób z niewydolnością serca i nerek.