Zalety szałwii

naleweczka1
Dodano: 19:25 26 listopada 2013
Aktualizowano: 19:25 26 listopada 2013
Źródło:

O zbawiennej mocy roślin chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Medycyna naturalna, która ją wykorzystuje, po latach pewnego rodzaju „zastoju”, znowu wraca do łask. Coraz chętniej sięgamy po naturalne metody na… wszystko. Bo rośliny pomagają nam naprawdę na wiele dolegliwości.

Szałwia lekarska będzie tego doskonałym przykładem. Roślina ta pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Znana i szeroko stosowana była już w Starożytności. Wykorzystywano ją zarówno w Grecji, jak i w Rzymie. Nie dość, że leczono nią wiele dolegliwości, to jeszcze powszechnie uważana była za bardzo mocny afrodyzjak.

W naszym kraju szałwia jest uprawiana od kilkuset lat. Ceniono ją – podobnie jak w Starożytnej Grecji – za właściwości lecznicze. Te są naprawdę ogromne. Szałwia poprawia pracę naszego układu trawiennego. Można również wykorzystywać ją do obniżania poziomu cukru we krwi, bo taką właściwość również posiada. Napary z szałwii polecane są wszystkim tym, którzy akurat cierpią z powodu zapalenia gardła. Jeśli jesteście wyczerpani po całym dniu ciężkiej pracy, to roślina ta ma również działanie relaksujące. Zresztą, potrafi sobie również poradzić z nerwami i stanami depresyjnymi. Czy to wszystko? W żadnym wypadku. Szałwia, dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu, stosowana jest między innymi przy anginie, a także przy problemach z dziąsłami. Roślina ta może być używana przy problemach z wątrobą i… nadmiernym poceniu się. Jak więc widać, zastosowanie ma naprawdę szerokie.

Szałwia zawiera w sobie między innymi garbniki, olejki eteryczne i witaminę B1. To głównie dzięki nim roślina ta sprawdza się na tak wielu polach. Ze względu na wspomniane olejki eteryczne, szałwia jest powszechnie wykorzystywana w kosmetykach. Roślina ta w końcu, jest też używana w kuchni. Może być ona elementem zarówno sałatek, jak i dań mięsnych. Szałwia bywa również stosowana jako przyprawa do ciast i deserów. Pamiętajcie jednak o tym, że ma on dość gorzkawy smak, więc z dodawaniem jej do potraw należy uważać. Zbyt dużo szałwii i zepsujecie danie .