Na co pomaga olej rokitnikowy?

sea-buckthorn
Dodano: 14:53 10 października 2014
Aktualizowano: 11:20 12 października 2014
Źródło:

Co prawda olej ten przyda Wam się zdecydowanie bardziej latem, niż w chłodne, jesienne dni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać go właśnie teraz. Ma on bardzo ciekawe właściwości i właśnie dlatego nie wolno obok niego przejść obojętnie.

Rokitnik zwyczajny, to roślina z gatunku oliwkowatych. Występuje ona praktycznie na całym terenie Europy i sporej części Azji. Jeśli spotkacie się z określeniem „rosyjski ananas”, to oznacza że macie do czynienia z opisywaną tutaj rośliną. Uprawa rokitnika nie nastręcza wielu trudności, gdyż lubi on tereny piaszczyste i gliniaste. Przejdźmy jednak do rzeczy bardziej istotnych z naszego punktu widzenia, czyli do tego, na co olej z tej rośliny może nam pomóc.

Przede wszystkim, zawiera on ogromne ilości pochodnych witaminy A. To dzięki nim na przykład możemy chronić naszą skórę przed poparzeniami od słońca. Karotenoidy – tak się nazywają występujące w oleju rokitnikowym pochodne witaminy A – ułatwiają również opalanie. Nasza skóra znacznie szybciej stanie się brązowa. Generalnie, olej z rokitnika, to prawdziwa witaminowa bomba. Ilość zdrowych składników, które w nim znajdziecie może przyprawić Was o „zawrót głowy”. W oleju z rokitnika są między innymi witaminy: C, B1, B2, B6, E i K. Znajdziemy w nim również pierwiastki takie jakie żelazo i mangan. W medycynie naturalnej olej z rokitnika stosuje się między innymi do łagodzenia poparzeń i stanów zapalnych na skórze. Wspomaga on również leczenie odmrożeń. Wciąż badane są jego właściwości w kwestii przyspieszania gojenia się ran i „wygładzania” blizn.

Olej z rokitnika, to potężna broń w walce o piękny wygląd skóry. Ma on działanie antyoksydacyjne, a także regenerujące. Poprawia kolor skóry, a przy okazji ma też działanie przeciwzmarszczkowe. To jednak nie wszystkie jego zalety. Olej z owoców rokitnika ma też w skuteczny sposób zapobiegać wypadaniu włosów, a przy okazji poprawiać ich stan. Ma być on też niezastąpiony w walce z łupieżem. Polecany jest osobom, które mają problem z przesuszonymi i zniszczonymi włosami.