Kora wierzby białej

Dodano: 08:25 24 października 2008
Aktualizowano: 13:42 6 marca 2012
Źródło: Przegląd Reader's Digest, Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół. Warszawa 2000

Co to jest kora wierzby białej?

Preparaty są przygotowywane z kory wierzby białej, wspaniałego drzewa, osiągającego wysokość do 23 m. Jest ono pospolite niemal w całej Europie. Ozdobna odmiana tego gatunku to dobrze nam znana z parków wierzba płacząca.

Właściwości lecznicze wierzby były znane w Chinach od setek lat, ale w Europie dopiero w XVIII w. przekonano się o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym tej rośliny. Osadnicy z Europy zabrali ze sobą sadzonki wierzby do Ameryki Północnej, gdzie stwierdzili, że plemiona Indian stosowały już miejscowe gatunki wierzby do uśmierzania bólu i obniżania gorączki.
W 1828 r. niemieccy i francuscy uczeni wyizolowali czynny składnik wierzby salicynę. Dziesięć lat później europejscy chemicy otrzymali ten sam związek z kwasu salicylowego, którego pochodną jest również kwas acetylosalicylowy. Pod koniec XIX w. firma Bayer zaczęła produkować kwas acetylosalicylowy na skalę przemysłową. Sprzedawano go jako aspirynę, nowy lek przeciwbólowy, bezpieczniejszy od olejków z gaulterii rozesłanej i z brzozy czarnej – środków stosowanych wówczas powszechnie do uśmierzania bólu.

Wszystkie części wierzby białej zawierają salicynę, lecz najwięcej jej jest w korze, zbieranej wczesną wiosną z 2-5-letnich drzew. Salix alba, czyli wierzba biała, to najczęściej wykorzystywany w celach leczniczych gatunek z tego rodzaju, ale inne gatunki: wierzba krucha (S. fragilis), wierzba purpurowa (S. purpurea) i wierzba fioletowa (S. dapknoides), również zawierają salicynę. Preparaty tych roślin są sprzedawane w sklepach zielarskich jako kora wierzby.

Właściwości kory wierzby białej:

• Uśmierza ostry i przewlekły ból, m.in. pleców i karku, bóle głowy i mięśni.
• Zmniejsza stany zapalne towarzyszące zapaleniu stawów.
• Działa przeciwgorączkowo.

Kora wierzby białej dostępna jako:

• Herbatka z wysuszonej kory
• Kapsułki
• Nalewka
• Proszek
• Tabletki

Uwaga:

Kory wierzby białej nie mogą zażywać osoby uczulone na salicylany. Nie należy jej również podawać dzieciom do 16. roku życia.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny zażywać kory wierzby białej bez porady lekarza, ponieważ nie zbadano dotychczas jej działania u tych pacjentek.

Działanie kory wierzby białej:

Salicyna pochodząca z kory wierzby białej jest w organizmie przekształcana w kwas salicylowy, który zmniejsza ból, obniża gorączkę i działa przeciwzapalnie. Chociaż zioło to działa wolniej niż kwas acetylosalicylowy, ale skutki tego działania utrzymują się dłużej i powoduje ono mniej objawów niepożądanych. Przede wszystkim jego stosowanie nie wywołuje krwawień z żołądka, które są najgroźniejszym działaniem ubocznym kwasu acetylosalicylowego.

GŁÓWNE KORZYŚCI;

Kora wierzby białej jest bardzo skutecznym środkiem przeciw bólom głowy oraz mięśni. Może również łagodzić różnego rodzaju przewlekłe bóle, np pleców i karku. W przypadkach zapalenia stawów, szczególnie kręgosłupa, kolan i bioder, zmniejsza obrzęk i stan zapalny oraz poprawia ruchomość stawów. Łagodzi też bóle miesiączkowe. Salicyna hamuje również działanie tych prostaglandyn (substancji podobnych do hormonów), które biorą udział w wyzwalaniu odczynu zapalnego i reakcji bólowej.

DODATKOWE KORZYŚCI:

Kora wierzby białej, podobnie jak kwas acetylosalicylowy, działa przeciwgorączkowo.

Stosowanie:

DAWKOWANIE:

Zażywać 1-2 kapsułki albo tabletki 3 razy dziennie lub doraźnie, żeby uśmierzyć ból, obniżyć gorączkę lub zmniejszyć stan zapalny (według sposobu użycia podanego na opakowaniu). Należy wybierać preparaty standaryzowane, zawierające 15% salicyny; jej dobowa dawka wyniesie wówczas 60 lub 120 mg. Można także przyjmować standaryzowane wyciągi w postaci nalewki lub proszku. Herbatka z kory wierzby białej jest mniej skuteczna niż wyciąg, ponieważ zawiera bardzo niewiele salicyny.

SPOSÓB UŻYCIA:

Kora wierzby białej jest bezpiecznym środkiem, który można długo stosować. Ponieważ ma gorzko-cierpki smak, najlepiej przyjmować ją w postaci kapsułek lub tabletek. Nie należy zażywać kory wierzby białej jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym, gdyż może to nasilić objawy niepożądane.
Nie powinno się podawać przetworów wierzby białej dzieciom do 16. roku życia. Ponieważ salicyna i kwas acetylosalicylowy są bardzo podobnie zbudowane, preparaty wierzby mogą powodować u dzieci takie same działania niepożądane, jak aspiryna.

Skutki uboczne:

Jeśli zażywa się to zioło w zalecanych dawkach, rzadko wywołuje ono skutki uboczne Większe dawki mogą jednak powodować pewne zaburzenia, np. nieżyt żołądka, nudności i dzwonienie w uszach. Są to zresztą działania niepożądane, podobne do tych, które towarzyszą przedawkowaniu kwasu acetylosalicylowego. Jeśli wystąpi któryś z wymienionych objawów, należy zmniejszyć dawkę preparatu lub całkowicie zrezygnować z jego stosowania, jeśli objawy niepożądane będą się utrzymywać przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy wiesz, że…

Należy kupować standaryzowane wyciągi kory wierzby białej, zawierające 15% salicyny, czynnego składnika rośliny.
Herbatka z kory wierzby białej może być zalecana jako środek przeciwbólowy, ale powinno się przyjmować jedynie standaryzowane wyciągi w postaci kapsułek, tabletek, proszku bądź nalewki. Kora zawiera nie więcej niż 15% salicyny, więc należałoby wypić kilka litrów herbatki, żeby przyjąć skuteczną dawkę.

Jeśli kora wierzby białej nie uśmierza bólu, można wypróbować inne zioła, na przykład wiązówkę błotną, złocień maruna, imbir, czepotę, pau d’arco lub kurkumę.

Ostatnio wykonane badania potwierdzają wcześniejsze doniesienia o nieszkodliwości kory wierzby białej. Wśród 41 pacjentów cierpiących na przewlekłe zapalenie stawów, którzy otrzymywali przez 2 miesiące korę wierzby białej (i inne zioła), tylko u 3 wystąpiły łagodne objawy niepożądane, m.in. ból głowy i niestrawność. Zaobserwowano je również w grupie przyjmującej placebo.

Indianie amerykańscy i osadnicy amerykańscy uważali, że powinno się żuć gałązki wierzbowe aż „zacznie dzwonić w uszach”. Dziś wiadomo, że dzwonienie w uszach to objaw przedawkowania tego zioła.

Herbatka z kory wierzby białej może być zalecana jako środek przeciwbólowy, ale żeby otrzymać skuteczną dawkę, należałoby jej wypić kilka litrów.

Podziel się ze znajomymi