Jagoda goi – moc z Himalajów

CaNw1o7mtf6X6R9ggRKE7ytIist9aT.jpg


Administrator

Dodano: 09:40 16 stycznia 2012
Aktualizowano: 09:49 16 stycznia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Wciąż odkrywane są właściwości coraz to nowych – przynajmniej dla tak zwanego świata zachodniego – potraw, ziół, czy jadalnych roślin. Z jednej strony pokazuje to jak wielkie możliwości daje nam jedzenie. Z drugiej jednak do wszelkich nowości najlepiej podchodzić z dystansem, szczególnie wtedy gdy nie do końca są potwierdzone badaniami naukowymi.

Jagoda Goi – dzisiejszy bohater to jednak przykład na roślinę, która dzięki swoim właściwościom zdobywa coraz większą popularność. Jest to roślina, czy w zasadzie owoc, który pochodzi z Azji i tam zresztą po raz pierwszy opisano jej działanie. Jak to zwykle bywa w przypadku wykorzystywania przez chińską medycynę naturalną różnych roślin, tak i ta jagoda ma długą historię, bo pojawiła się już około 500 roku po Chrystusie. Co ciekawe jest ona bardzo istotnym elementem tej działu tej medycyny pomagającej na oczy, gdyż w zasadzie, kiedy przyjrzymy się bliżej różnym mieszankom ziół i roślin, to w wielu z nich jagoda Goi występuje.

Na co więc roślina ta ma pomagać? Lista jest dość długa, więc skupię się tylko na tych najważniejszych. Okazuje się, że jagoda Goi ma wzmacniać nasz układ odpornościowy, a także ogólną wytrzymałość organizmu na wszelkiego rodzaju ciężkie warunki (chociażby przejmujący wiatr, niska temperatura). Do tego regularne jej jedzenie ma powodować pobudzanie krążenia krwi, a jednocześnie poprawianie jej struktury. Jagoda Goi posiada też funkcję osłaniającą naszą wątrobę, którą nota bene z lubością wręcz katujemy tłustymi potrawami czy alkoholem. Poprawia również – jak wspomniałem – wzrok. Jagody Goi są bogate między innymi w potas, wapń, żelazo, selen i cynk. Dość istotne pierwiastki dla naszego organizmu.

Co ciekawe jagody te możemy spokojnie próbować hodować w naszych ogródkach, ponieważ jest to roślina o niskich wymaganiach. Potrzebuje tak naprawdę tylko miejsca względnie nasłonecznionego. Jeśli nie mamy czasu na zabawy w ogrodnika, to bez problemu może zakupić suplement, który zawiera jagodę Goi.

Podziel się ze znajomymi