Domowy ogródek warzywny


Administrator

Dodano: 11:03 13 stycznia 2010
Aktualizowano: 14:14 11 lipca 2011
Źródło: www.greendaily.com

Okazuje się, że nie potrzeba ogródka by wyhodować swoje własne zioła czy warzywa. Wystarczy dziesięć 25-centymetrowych doniczek by wyhodować 80 marchewek, 40 buraków i 40 krzaczków pomidorków koktajlowych.

Nawet jeśli koncepcja uprawiania roślin na parapecie wydaje ci się zupełnie niemożliwa zastanów się nad sposobem stworzenia swojego domowego warzywniaka. Tymczasem uprawianie warzyw w domu jest niezwykle ciekawym pomysłem, który niekoniecznie musi być dziwny.

1. Plan – wybierz miejsce na doniczki, tak by rośliny dostawały wystarczająco dużo światła. Wybierz rośliny, które mają podobne wymagania dotyczące naświetlenia i nawadniania, tak by przetrwały w miejscu które im wybierzesz.

2. Wybierz doniczkę – ich rozmiar może wahać się od rozmiaru kubka do rozmiaru wanny. Rośliny można sadzić ciasno, jednak trzeba wtedy zapewnić korzeniom wystarczająco dużo miejsca w ziemi. Warto pamiętać o tym, że niektóre rośliny mają większe korzenie niż inne. Jeżeli używasz doniczki po innych roślinach wyczyść ją dokładnie by nie przenieść chorób z jednej rośliny na drugą.

3. Drenaż – by rośliny nie gniły trzeba zapewnić im odpowiedni drenaż. Doniczki z dziurką pozwolą pozbyć się nadmiaru wody, na dno doniczki warto dodać też warstwę kamieni albo pokruszoną ceramikę. Jeżeli twoja doniczka nie ma otworu wstaw w nią mniejszą z odpowiednim otworem.

4. Ziemia – wybierz ziemię do roślin doniczkowych, odpowiednia mieszanka nie wyschnie za szybko. Unikaj używania ziemi z poprzedniego sezonu, gdyż nie zawiera już substancji niezbędnych do zachowania dobrych warunków dla roślin.

5. Rośliny – możesz powoli dokładać rośliny, staraj się nie zakopywać korzeni zbyt głęboko, doniczki wypełnij ziemią jednak nie ubijaj jej zbyt ciasno. Rośliny potrzebują przestrzeni do przemieszczania się powietrza i wody.

6. Opieka – rośliny doniczkowe wysychają szybciej w doniczkach niż w ziemi więc zapewnij im odpowiednie nawilżanie. Oszczędź im pełnego słońca w południe i nawoź systematycznie. Ziemia w doniczkach staje się szybko jałowa.

Podziel się ze znajomymi