Zmiany skórne – rodzaje


Administrator

Dodano: 08:51 26 czerwca 2013
Aktualizowano: 08:53 26 czerwca 2013
Źródło:

 

Badania wskazują, że co druga kobieta mam problemy ze zmianami skórnymi. To dość szerokie pojęcie obejmujące między innymi piegi, ale także „przebarwienia”. W jaki sposób pojawiają się one na skórze?

Zaczniemy od tego czym dokładniej są wspomniane zmiany skórne. Piegi na przykład określa się jako zaburzenia barwnikowe. W tej samej grupie znajdują się również tak zwane ostuda i plamy soczewicowate. Pierwsze z nich to dość charakterystyczne nieregularne plamy, które mogą przyjmować barwę jasnobrązową, lub ciemnobrązowo. Pojawiają się one na twarzy. Plamy soczewicowate z kolei przypominają nieco piegi (chociaż są większe). To jednak nie wszystkie z możliwości. Na naszej skórze mogą pojawić się również tak zwane zmiany pozapalne. W tym wypadku przyczyną jest proces zapalny, który pojawił się na naszej skórze. Innym powodem mogą być uszkodzenia skóry. Przykładem takich zmian pozapalnych jest trądzik, który jest charakterystyczny przede wszystkim dla wieku nastoletniego.

Zmiany skórne mogą być spowodowane poprzez działanie promieni słonecznych. Określa się je jako przebarwienia. Oczywiście słońce to niejedyny składnik, który jest sprzyja wystąpieniu przebarwień. To tak naprawdę efekt działania promieni na barwnik występujący w skórze – melaninę. Kiedy jest jej za dużo i wystawimy się na działanie promieni słonecznych. Istotne jest też to w jaki sposób rozkłada się w naszej skórze melanina.

Czy przebarwienia na skórze mogą pojawiać się w wyniku działania innych czynników? Tak. Zalicza się do nich między innymi działanie przysadki mózgowej, ale także hormonów płciowych, a także tych wytwarzanych przez tarczycę. Przebarwienia na skórze mogą być też efektem działania niektórych kosmetyków. W tym przypadku najlepiej będzie je oczywiście zmienić.

Z niektórymi zmianami skórnymi nie trzeba walczyć, dodają nam one nawet uroku (piegi są doskonałym przykładem). Z innymi – jak trądzik – trzeba.

Podziel się ze znajomymi