Zapalenie gardła


Administrator

Dodano: 14:11 19 lutego 2013
Aktualizowano: 14:23 19 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Niektóre z objawów bardzo łatwo przypisać do konkretnej choroby. Ból gardła przy przełykaniu śliny to właśnie jeden z takich. Dość łatwy do wykrycia (ciężko przecież tego nie odczuć). Występowanie takiego symptomu oznacza zapalenie gardła. W jaki sposób sobie z nim radzić?

Ból gardła przy przełykaniu śliny, to oczywiście nie jedyny objaw, który występuje przy tej chorobie. Nie można nie wspomnieć o chrypce, a także dość charakterystycznym pieczeniu w gardle. Oprócz tego, mamy również kaszel, a także bólu w okolicach uszu, który promieniuje na resztę głowy. To w zasadzie podstawowe objawy zapalenia gardła. Choroba ta pojawia się najczęściej w takim okresie jak teraz. A więc zima, chłodno, chociaż nie ma siarczystego mrozu. Zapalenie gardła, to choroba typowo wirusowa. Warto też zauważyć, że bardzo często pojawia się jako powikłanie. Jeśli zaniedbamy „zwykłe” przeziębienie, to z dużym prawdopodobieństwem nie skończy się tylko na tej chorobie. Może na przykład pojawić się właśnie zapalenie gardła.

Wspomniałem wcześniej, że to choroba typu wirusowego. Jeśli jednak objawy trwają dłużej niż trzy dni (a przy tym się nasilają), to możliwe, że jednak mamy do czynienia z bakteryjnym podłożem schorzenia. Zapalenie gardła to – można powiedzieć – choroba wieku dziecięcego. Wynika to z tego, że największe ryzyko zachorowań dotyczy wieku między 4 a 7 rokiem życia.

Na koniec kwestia związana z leczeniem zapalenia gardła. Przede wszystkim, osoba która jest chora musi zadbać o to, aby wokół niej była odpowiednia wilgotność powietrza. Jest to istotne zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy nasze grzejniki działają „ponad miarę”. To jednak nie wszystko, bo musimy „działać” na nasze gardło. I tu też obowiązuje zasada nawilżania. Stosujemy inhalacje, pijemy sporo płynów, ale to też nie wszystko. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnych tabletek na gardło. Dostępne są one praktycznie bez recepty w każdej aptece. Można również płukać gardło. Najlepiej jako składniki takich płukanek sprawdzą się zioła. W tym wypadku można kupić gotowe płukanki, które wystarczy tylko zalać wodą.