Zagrożenia zdrowia mężczyzn


Administrator

Dodano: 08:58 17 sierpnia 2009
Aktualizowano: 13:55 30 sierpnia 2011
Źródło: www.webmd.com

Artykuł przestawia 6 największych zagrożeń dla zdrowia mężczyzny. Co podnosi ryzyko chorób, jak należy im zapobiegać i jak dbać o zdrowie swego ukochanego?

W Stanach Zjednoczonych każdego roku rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek. Jednak jedyna przewaga zdrowotna chłopców nad dziewczętami kończy się z pierwszą brudną pieluchą. Od wieku niemowlęcego po starszy wiek, kobiety są po prostu zdrowsze niż mężczyźni. Biorąc pod uwagę 15 najczęstszych powodów śmierci Amerykańscy mężczyźni prowadzą przed kobietami w większości z nich z pominięciem choroby Alzheimera, po prostu nie żyją na tyle długo by ta choroba się rozwinęła. Chociaż różnica powoli się zaciera, mężczyźni wciąż umierają średnio pięć lat wcześniej niż ich żony.

I chociaż większość powodów jest typowo biologiczna, to podejście do zdrowia mężczyzn też odgrywa ważną rolę.

Mężczyzna stawia swoje zdrowie na ostatnim miejscu, twierdzi Demetrius Porche, redaktor naczelny American Journal of Mens Health. Większość mężczyzn uważa, że skoro może sprostać roli w społeczeństwie to oznacza, ze są zdrowi. Tymczasem chodzą oni do lekarza rzadziej niż kobiety, co oznacza, że częściej diagnozuje się u nich poważne schorzenia. Dopóki mogą pracować i czuć się produktywnie to nie zauważają problemów ze zdrowiem, mówi Porche.

Ale nawet jeśli jesteś zdrowy, odrobina dbałości o siebie pomoże ci się czuć zdrowo dłużej. Główne zagrożenia męskiego zdrowia nie są tajemnicą, są znane, powszechne i bardzo często łatwo im zapobiec. Oto lista największych zagrożeń i sposobów ich zapobiegania.

1. Choroby sercowo-naczyniowe

Nazywają to miażdżycą co oznacza „zwężenie tętnic”. Równie dobrze choroba mogłaby się nazywać „największym wrogiem mężczyzny.”

Choroba serca i zawały są głównym powodem zgonów zarówno wśród kobiet i mężczyzn, twierdzi Darwin Labarthe, dyrektor Division for Heart Disease and Stroke Prevention. Według niego, to największy problem zdrowotny współczesnego społeczeństwa, w Stany Zjednoczone przodują w tej kwestii.

W chorobach sercowo-naczyniowych płytki cholesterolu stopniowo blokują tętnice serca i mózgu. Jeżeli blaszka taka zaczyna się przemieszczać formuje się zator krwi, który blokuje tętnice i powoduje zawał lub udar. Według Lebarthe, jedna osoba na pięć umrze z powodu choroby serca. Z nieznanych powodów, tętnice mężczyzn stają się zwężone i stwardniałe wcześniej niż u kobiet. Średni wiek śmierci mężczyzn z powodu choroby serca wynosi poniżej 65 lat, kobiety nadrabiają sześć lat później.

Nawet w wieku młodzieńczym tętnice dziewcząt wyglądają bardziej zdrowo niż chłopców. Specjaliści wierzą, że odpowiedzialny jest za to naturalnie wysokie poziomy dobrego cholesterolu (HDL). Mężczyźni muszą pracować ciężej nad zredukowaniem ryzyka choroby serca czy udaru.

Jak należy to robić?

– sprawdzaj poziom swojego cholesterolu już od 25 wieku co pięć lat
– mierz ciśnienie krwi i kontroluj poziom cholesterolu, jeśli jest wysoki
– rzuć palenie
– zwiększ wysiłek fizyczny do 30 minut dziennie, przez większość dni tygodnia
– jedz więcej owoców i warzyw a mniej tłuszczy nasyconych i trans

Istnieje takie powiedzenie, że dzieci powinny znać swoich dziadków, mówi Lebarthe. Choroba ta z reguły pojawia się w jednej rodzinie, a większości jej przypadków można zapobiec.

2. Rak płuc – wciąż zagrożenie życia mężczyzn

Rak płuc jest okropną chorobą – agresywny, groźny i prawie zawsze daje przerzuty. Rozprzestrzenia się wcześnie, nawet zanim urośnie na tyle by wywołać objawy lub zanim zostanie zdiagnozowany za pomocą rentgena. Z reguły zanim zostanie odkryty, jest już w zaawansowanej formie dlatego trudno go wyleczyć. Mniej niż pięćdziesiąt procent mężczyzn przeżywa rok po diagnozie.

Palisz? Palenie tytoniu powoduje 90% wszystkich rodzajów raka płuc. Dzięki coraz powszechniejszemu rzucaniu palenia w Stanach Zjednoczonych coraz mniej mężczyzn umiera na raka płuc. Jednak jest to rak zbierający największe żniwo wśród mężczyzn: powoduje ogromną liczbę śmierci każdego roku.

Nie istnieje skuteczne badanie diagnozujące raka płuc odpowiednio wcześnie, chociaż trwają prace nad tym by sprawdzić czy prześwietlenia klatek piersiowych osób narażonych na raka pozwolą podnieść poziom wyleczalności choroby. Rzucenie palenia w którymkolwiek momencie życia obniża ryzyko zachorowania na raka płuc. Niewiele środków zapobiegawczych jest tak skutecznych jak rzucenie palenia. Dlatego coraz większy nacisk kładzie się na pomoc w rzucaniu palenia.

3. Rak prostaty

To jeden z problemów zdrowotnych do którego pełne prawo mają mężczyźni – w końcu kobiety prostaty nie posiadają. Ten gruczoł wielkości orzecha włoskiego znajdujący się za penisem wydziela płyny niezbędne do ejakulacji, prostata przysparza więcej problemów wraz z wiekiem mężczyzn. Rak prostaty to jeden z najpowszechniejszych rodzajów raka dotykającego mężczyzn, obok raka skóry. Blisko 200,000 mężczyzn choruje na raka prostaty każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych.

I chociaż u jednego na sześciu mężczyzn zostanie zdiagnozowany rak prostaty, tylko jeden na 35 umiera z tego powodu. Wiele rodzajów raka prostaty rośnie powoli i rzadko daje przerzuty, tylko niektóre z nich są agresywne, twierdzi Djenaba Joseph. Największym problemem jest to, że nie istnieje żaden sposób diagnozowania tej groźnej wersji raka prostaty.

Badanie na raka prostaty polega na badaniu doodbytniczym i badaniu krwi w celu sprawdzenia antygenu PSA. W rzeczywistości, badania takie nie zwiększają szans na wyleczenie raka prostaty, ponieważ znajdowane są nawet takie nowotwory, które nigdy nie byłyby groźne. Ich zdiagnozowanie prowadzi do agresywnego leczenia stosunkowo niegroźnego raka, a to leczenie może skutkować takimi problemami jak impotencja czy nietrzymanie moczu.

4. Depresja i samobójstwa

Depresja to coś więcej niż złe samopoczucie, kiepski humor czy melancholia. To emocjonalne zaburzenie wpływające na cały organizm i zdrowie. Depresja dowodzi zależności ciała od umysłu. Podczas depresji substancje chemiczne znajdujące się w mózgu i hormony stresu są zaburzone. Sen, apetyt i poziom energii stają się zachwiane, badania pokazują, że mężczyźni cierpiący na depresję są bardziej skłonni do zachorowania na chorobę serca. Do tej pory wierzono, że depresja częściej atakuje kobiety niż mężczyzn, ale może to być tylko tendencja mężczyzn do ukrywania swych uczuć i wyrażania ich w zupełnie inny sposób niż kobiety.

Zamiast pokazywać smutek czy płacz, mężczyźni częściej stają się źli lub nawet agresywni. Uważają, że nie powinni mówić „jestem w depresji” więc radzą sobie na inne sposoby, na przykład pijąc za dużo. Mężczyźni niechętnie też sięgają po specjalistyczną pomoc. Efekty mogą być tragiczne, pomimo tego, że kobiety wykonują więcej prób samobójczych, mężczyźni są zdecydowanie skuteczniejsi. Samobójstwo to ósmy z kolei powód śmierci wśród mężczyzn.

Większość kobiet i mężczyzn dobrze reaguje na leczenie depresji lekami. Jeżeli więc uważasz ze masz depresję, udaj się do lekarza lub jakiejś osoby bliskiej by poszukać pomocy.

5. Cukrzyca – ciche zagrożenie

Cukrzyca zazwyczaj rozpoczyna się po cichu, bez widocznych objawów. Z biegiem czasu, poziom cukru rośnie by wyciekać wraz z moczem. Rezultatem jest częste oddawanie moczu i pragnienie co sprawia, że zauważamy problem i zwracamy się po pomoc do lekarza. Wysoki poziom cukru podczas cukrzycy nie jest słodki. Nadmiar glukozy działa jak trucizna powoli sącząca się do naczyń krwionośnych i nerwów. Zawały, udary, utrata wzroku, problemy z nerkami i amputacje to efekty uboczne cukrzycy.

Chłopcy urodzeni w 2000 roku mają wyjątkowo sporą szansę na zachorowanie na cukrzycę. Nadwaga i otyłość karmią epidemię cukrzycy. A właśnie kombinacja otyłości i cukrzycy jest najgroźniejsza. Ćwiczenia fizyczne wraz ze zdrową dietą pozwolą zapobiec cukrzycy typu 2. Umiarkowana redukcja wagi – wśród mężczyzn z nadwagą – i 30 minut ćwiczeń dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o więcej niż 50%.

6. Zaburzenia erekcji

Chociaż zaburzenia erekcji nie zagrażają życiu są oznaką ważnego problemu ze zdrowiem. Dwie trzecie mężczyzn po 70-ce i 39 procent po 40-ce ma problemy z zaburzeniami erekcji. Są oni mniej zadowoleni z życia i mają większą skłonność do depresji.

Zaburzenia te są często skutkiem arterosklerozy – przyczyny zawałów i udarów. W rzeczywistości, częste zaburzenia erekcji oznaczają, że naczynia krwionośne są w kiepskiej kondycji. Jest to pierwsza oznaka choroby serca. Jeżeli miewasz zaburzenia erekcji, udaj się do swojego lekarza bo może stawką jest więcej niż twoje życie erotyczne.

Podziel się ze znajomymi