Wysoka gorączka u niemowlaka

xFDBJYhIUL8gkn09N7TM9Tc7O7t12g.jpg


Administrator

Dodano: 07:15 18 lutego 2013
Aktualizowano: 07:21 18 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Kiedy choruje nasze dziecko, szczególnie małe, to musimy wzmóc czujność. Pozornie błahy objaw (przynajmniej z perspektywy osoby dorosłej), może być groźny. Z drugiej strony, nie zawsze takowy musi oznaczać najgorsze. Jak jest więc w przypadku gorączki?

Zacznijmy od faktów. Co oznacza wysoka gorączka na przykład u 7 miesięcznego dziecka? Po pierwsze należy zacząć od tego jaka jest zwykła temperatura? Jeśli dziecko jest zdrowe, to waha się ona między 36.6 stopnia do nawet 37.5. Warto pamiętać też o tym, że nasza pociecha wieczorową porą może mieć odchylenie o około pół stopnia od normalnej temperatury. Nie trzeba z tego powodu specjalnie panikować. Gorączka u dziecka to temperatura powyżej 38 stopni. Jeśli dochodzi do 39, mamy do czynienia z tak zwaną ,,wysoką gorączką”.

Ważne jest to jak zareagujemy na taką sytuację. Pamiętać trzeba o tym, że w momencie kiedy gorączka się zaczyna należy dziecko dobrze przykryć. Kiedy zauważymy, że temperatura pomimo tego że jest wysoka, nie ma tendencji wzrostowej, to należy unikać przegrzania malucha. Nie ubieramy go w ciepłe ubrania. Najlepiej aby miał na sobie coś przewiewnego i dobrze wchłaniającego pot. Co do tego ostatniego czynnika, dobrze jest sprawdzać co jakiś czas, czy ubranie nie jest mokre. Jeśli tak to oczywiście należy je zmienić. Często przy wysokiej gorączce nasza pociecha nie przejawia apetytu. Nie należy w takiej sytuacji karmić jej na siłę.

Odrębna kwestia dotyczy leków przeciwgorączkowych. Muszą mieć one stosowane w dawkach odpowiednich dla wieku, ale i wagi dziecka. Pamiętać też należy o tym, że niektórych leków w żadnym wypadu nie można stosować u tak małych dzieci. Za najlepszy przykład niech posłuży aspiryna. Istnieje również pogląd, że wysoką gorączkę u dziecka można obniżyć za pomocą innych sposobów. Tak naprawdę, jedynym sensownym są zimne okłady przykładane w różnych miejscach ciała, ale nie w taki sposób, aby całkowicie przykryć dziecko.

Na sam koniec jeszcze rada w kwestii wezwania lekarza. Nie róbmy tego w każdej sytuacji, gdy temperatura podskoczy o pół stopnia. Granicą jest 38 stopni. Wtedy faktycznie, może przydać się wizyta u lekarza.