Wspomagaj serce!

Dodano: 10:18 28 grudnia 2016
Aktualizowano: 10:18 28 grudnia 2016
Źródło:

Należy bez wątpienia do grupy najważniejszych narządów w naszym organizmie. Spełnia w nim bardzo istotną rolę. Jednocześnie często my sami zdając sobie z tego sprawę, wcale nie dbamy o to, aby serce służyło nam jak najdłużej. Im szybciej naprawimy ten błąd, tym lepiej dla  naszego zdrowia.

Zaczniemy od tego co robimy, aby mu zaszkodzić. A robimy naprawdę wiele. Duża ilość alkoholu, palenie papierosów, brak ruchu, niezdrowa dieta, to kilka przykładów tego w jaki sposób szkodzimy naszemu sercu. Specjaliści wskazują, że niedobry dla niego jest również stres, jak i problemy z emocjami.

Jeśli chcemy pomóc sercu, to zmianie musi ulec nasz tryb życia. Zacznijmy od oszczędzenia mu stresu. Dotyczy to zarówno naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Zwłaszcza stres w pracy stał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat sporym problemem. Jeśli ma on charakter przewlekły, a my ignorujemy jego widoczne objawy, to nie pomagamy całemu swojego organizmowi w tym również sercu.

Kolejna sprawa, to odpowiednia ilość aktywności fizycznej. Powinna być ona też regularna i trwać co najmniej pół godziny dziennie. Aktywność fizyczna pomaga naszemu sercu przez obniżenie ciśnienia tętniczego i poziomu glukozy w organizmie, a także zmniejszenie wagi. Ruch działa również przeciwzakrzepowo. Spowalnia też tzw. spoczynkową czynność serca. Musimy więc postawić na regularną aktywność fizyczną.

Aby wspomóc swoje serce zmienić musimy również dietę. Za jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania uznaje się jadłospis charakterystyczny dla krajów basenu Morza Śródziemnego. W menu królować powinny warzywa, owoce i ryby. Im mniej produktów wysoko przetworzonych, tym lepiej dla naszego serca. Unikać powinniśmy też dużych ilości soli, która może mu szkodzić.

Jeśli chcemy zadbać o serce, to nie możemy ignorować pewnych na pozór nieistotnych sygnałów. Za doskonały przykład może tutaj posłużyć… chrapanie. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jego przyczyną może być obturacyjny bezdech senny. To zaburzenie powoduje znaczne skoki ciśnienia, a to zwiększa ryzyko chorób serca.