Witaminy niezbędne dla organizmu cz. 1

witamina aaa
Dodano: 06:57 17 września 2014
Aktualizowano: 07:53 27 września 2014
Źródło:

Podobnie jak pierwiastki są one bardzo istotne w podtrzymywaniu naszych funkcji życiowych. Witaminy mają też wpływ na wiele kwestii, które można uznać za nieco mniej ważne z punktu widzenia organizmu, takie jak chociażby stan naszych włosów, czy paznokci.

To grupa organicznych związków chemicznych, które różnią się między sobą budową. Są jak zostało wspomniane, niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Witaminy mogą być pochodzenia naturalnego, lub syntetycznego. Z naszego punktu widzenia są one egzogenne. Co to oznacza? Nasz organizm nie potrafi ich syntetyzować. Z tego właśnie powodu musimy je dostarczać między innymi pod postacią produktów żywnościowych.

Jedną z ważniejszych witamin jest ta oznaczona literą A. To tak naprawdę zbiorcza nazwa dla grupy retinoidów. Co ciekawe, to jedna z najwcześniej odkrytych witamin. Odpowiada ona między innymi za pracę wątroby. Pomaga też organizmowi likwidować skutki infekcji. Witamina A jest też niezbędna w czasie ciąży. Składnik ten znajdziemy przede wszystkim w zielonych i żółtych warzywach. Do diety warto też włączyć ryby.

Witamina B1 (tiamina) jest między innymi niezbędna przy metabolizmie węglowodanów. To składnik, który jest też istotny dla rozwoju dziecka. Jest odpowiedzialny za stabilizację apetytu, ale także wspomaga proces trawienia. Witamina B1 jest też skutecznym „lekiem” na nadmierny stres. To ten składnik jest odpowiedzialny między innymi za dobrą kondycję mózgu, a także serca. Witaminę B1 znajdziemy między innymi w drożdżach, ryżu i nasionach słonecznika. Jest ona też obecna w jajkach.

Witaminę B2 spotkać można pod nazwą ryboflawina. To składnik, który między innymi bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy. Witamina B2 jest niezbędna w procesie oddychania komórkowego. Ma też duże znaczenie przy produkcji czerwonych krwinek. To jeden ze składników odpowiedzialnych za wygląd skóry, paznokci i włosów. Witaminę B2 znajdziemy w drożdżach, migdałach, serach żółtych, rybach i pieczywie gruboziarnistym.