Wielki magazyn w ludzkim organizmie


Administrator

Dodano: 12:51 14 września 2012
Aktualizowano: 12:56 14 września 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To z pozoru tajemnicze stwierdzenie ma dość banalne wytłumaczenie zamykające się właściwie w jednym słowie – wątroba. Oprócz magazynowania spełnia ona jeszcze inne ważne role.

W wątrobie istotną rolę odgrywają hepatocyty. Są one poukładane w dość specyficzny sposób i na jeden stronie wydzielana jest żółć. Przebywa ona potem drogę do przewodów żółciowych. Jest ona odpowiedzialna za przekazywanie produktów przemiany materii, ale jednocześnie jest w stanie łączyć tłuszcze, a to z kolei ułatwia ich wchłanianie. Żółć to tylko jeden z „produktów” wątroby. Oprócz niej wydziela ona substancje, które są niezwykle istotne dla zgromadzonej w naszym organizmie krwi. Produkuje na przykład białka odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. Inne substancje wspomagają transport aminokwasów i tłuszczy.

Jedną z ważniejszych funkcji wątroby jest detoksykacja organizmu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele szkodliwych substancji dostaje się do naszego organizmu. Część z nich wprowadzamy do niego sami. Przykładem może być alkohol, ale i niektóre produkty żywnościowe. Wątroba pomaga przemieniać wszystkie te szkodliwe substancje w mocznik. Ten z kolei jest bezproblemowo „przyswajany” przez nerki, by potem z układem moczowym opuścić nasz organizm.

Z perspektywy naszego codziennego funkcjonowania ważne są węglowodany. I znowu wątroba ma coś do powiedzenia. Zapewnia ona równowagę węglowodanową w naszym organizmie. Robi to dzięki glikogenowi, który jest w niej – nieco upraszczając – magazynowany. To właśnie ta substancja jest uwalniania w organizmie w momencie kiedy nic nie jemy i utrzymuje odpowiedni poziom stężenia cukru. To ważne dla energii, dzięki której funkcjonujemy. Zresztą wytwarzana jest ona też dzięki tłuszczom, a i w ich metabolizmie wątroba „macza palce”.

Tak naprawdę to tylko kilka z istotnych funkcji wątroby i substancji, które są w niej wytwarzane i magazynowane. I chociażby w związku z tymi przykładami warto zadbać o wątrobę, bo jeśli ulegnie ona uszkodzeniu, to nasz organizm może wpaść w poważne problemy.

Podziel się ze znajomymi