W jaki sposób objawiają się problemy z tarczycą?


Administrator

Dodano: 10:02 11 stycznia 2012
Aktualizowano: 10:16 11 stycznia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

W zasadzie pytanie to można by zadać inaczej, aczkolwiek w obu przypadkach będzie chodziło o to, w jaki sposób nasz organizm jest informowany o tym, że nasza tarczyca nie pracuje prawidłowo. Są to też czytelne zazwyczaj znaki dla lekarza, który potrafi po tych objawach określić, co nam dolega.

Hormony wydzielane przez ten gruczoł mają wpływ na wiele kwestii związanych z prawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu. Przykładem może być metabolizm, na który tarczyca ma niebagatelny wpływ. Problemy zaczynają się w momencie, kiedy mamy do czynienia z nadczynnością lub niedoczynnością tego gruczołu. Zacznijmy od tego drugiego przypadku. Jeśli występują niedobory produkcji hormonów przez tarczycę może to skutkować różnymi problemami zdrowotnymi. I tak na przykład charakterystyczne dla takiej sytuacji jest notoryczne osłabienie organizmu i odczuwalne wciąż zmęczenie. Co ciekawe często też towarzyszy osobie z niedoczynnością tarczycy uczucie zimna. Najbardziej jednak widocznym objawem problemów z tym gruczołem jest wzrost masy ciała. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że rośnie nam waga, mimo iż wcale więcej nie jemy, a apetyt wciąż mamy taki sam. To wyraźny sygnał, że możemy mieć niedoczynność tarczycy.

Analogiczne rzecz biorąc, kiedy mamy do czynienia z nadczynnością to możemy być pewni, że nasz metabolizm znacznie przyśpieszy. Fakt ten powoduje, że chudniemy. Tu znakiem ostrzegawczym powinno być to, że tracimy na wadze mimo tego, iż mamy pełnowartościową dietę. Także w przypadku nadczynności tarczycy będziemy odczuwać osłabienie organizmu. Skóra osoby, u której wystąpił ten problem stale się poci. Charakterystyczne jest też to, że włosy stają się suche, łamliwe, a w konsekwencji wypadają.

Nadczynność tarczycy w „równy” sposób mężczyzn i kobiety. W przypadków panów mogą pojawić się problemy z potencją, a w przypadku pań często objawem są zaburzenia miesiączkowania. Obie płcie za to są narażone na kołatanie serca, jak i problemy żołądkowe.