Uzależnienie od leków przeciwbólowych

PQwAew11kPfH9KtVix3DLg8ENZ0sXs.jpg


Administrator

Dodano: 11:47 26 września 2012
Aktualizowano: 12:09 26 września 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Łykamy je tak naprawdę w ilościach hurtowych, kompletnie nie przejmując się ewentualnymi skutkami ubocznymi. Wiele osób ma nawet przeświadczenie, iż ich po prostu nie posiadają. Nie jest to jednak prawdą.

Głównym skutkiem ubocznym jest fakt, iż od leków przeciwbólowych możemy się uzależnić, tak jak w sumie od innych kapsułek czy tabletek. Lekomania to bardzo poważny problem natury psychicznej, ale mogący mieć skutki również dla naszego organizmu w kwestii fizycznej. Problem z częstym przyjmowaniem leków (najczęściej w dużych dawkach) jest taki, że powoduje one pewne zmiany w organizmie. W pewnym momencie dochodzimy do takiej sytuacji, że jesteśmy zmuszeni przyjmować coraz większe dawki leków, aby nam pomagały. Sytuacja taka może trwać przez długi okres. Nierzadko tak jest, że bierzemy leki przeciwbólowe na wszelki wypadek, co oczywiście nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Same leki mają dość proste działanie. W pewien sposób udają one substancje, których głównym zadaniem uśmierzanie bólu (mowa tutaj o endorfinach), albo reagowaniu na substancje, które taki ból wywołują. Z jednej strony mamy leki przeciwbólowe, które działają praktycznie natychmiastowo poprzez łączenie się z receptorami znajdującymi się bezpośrednio w mózgu. To niezwykle silne leki – bardzo często stosowane jedynie pod nadzorem lekarza, chociażby w czasie pobytu w szpitalu. Druga grupa hamuje wytwarzanie substancji, które powodują u nas ból. Są one o tyle lepsze, że bardzo rzadko może dojść do uzależnienia od nich. Oprócz tego, każdy lek ma jakieś inne skutki uboczne. Mogą na przykład źle wpływać na żołądek, a także upośledzać działanie nerek. Jeśli mamy problemy z wątrobą to również ich stosowanie jest dla nas ryzykowne.

Warto więc poważnie zastanowić się, czy aby na pewno w danym momencie lek jest nam potrzebny. Dużo lepszym rozwiązaniem jest nie wzięcie go (jeśli sytuacja tego nie wymaga), niż napychanie się kolejnymi tabletkami, co może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Podziel się ze znajomymi