Użądlenia mogą być szkodliwe

Dodano: 10:12 5 sierpnia 2013
Aktualizowano: 10:12 5 sierpnia 2013
Źródło:

Można je zaliczyć do tak zwanych letnich przypadłości. Obok zatruć pokarmowych, kontuzji spowodowanych przez nadmierną, niekontrolowaną aktywność, to właśnie użądlenia występują najczęściej. W niektórych przypadkach mogą być one groźne.

Dotyczy to przede wszystkim osób, które są uczulone na przykład na jad pszczeli. W normalnej – jeśli można tak powiedzieć – sytuacji pojawia się jedynie pieczenie, ewentualnie i oczywiście zaczerwienienie. W tym wypadku dość łatwo możemy sobie z tym poradzić. Oczywiście w żadnym wypadku nie powinniśmy drapać miejsca w którym zostaliśmy użądleni. Postarajmy się najpierw usunąć żądło. Róbmy to ostrożnie, żeby go nie złamać, bo potem będzie trudniej go wyciągnąć ze skóry. Następnie, jeśli macie możliwość, to przyłóżcie do miejsca użądlenia plasterek cebuli. Dobrym rozwiązaniem jest również kompres z octu, lub w ostateczności kostka lodu.

Jeśli jesteśmy uczuleni na jad owadów, to działanie będzie wygladało inaczej. Musimy pamiętać o tym, że w przypadku alergii, brak reakcji może być zagrożeniem dla życia. Działajmy więc! Zaczynamy od usunięcia żądła z ciała. Postarajmy się następnie usunąć wszelką biżuterię. Chodzi o to, że po ukąszeniu dość szybko spuchniemy (w przypadku gdy faktycznie mamy alergię na jad) i potem możemy mieć problem z usunięciem chociażby pierścionka. Oczywiście wiele zależy od miejsca gdzie nastąpiło użądlenie. Najbardziej niebezpieczne są twarz, krtań, ale także język i podniebienie.

Kolejnym krokiem jaki musimy wykonać przy pierwszej pomocy, to dezynfekcja miejsca użądlenia. Idealną sytuacją jest posiadanie przy sobie leku (w postaci żelu) przeciwhistaminowego. Jego głównym zadaniem jest zmniejszenie objawów reakcji alergicznej. Możemy również podać wapno, które ma podobne właściwości. Podanie odpowiednich leków to bardzo istotny element pierwszej pomocy. Obserwujmy co dzieje się z uczuloną osobą i oczywiście postarajmy się wezwać jak najszybciej pomoc.

Podziel się ze znajomymi