Uważaj na zatrucie czadem

Fat.
Dodano: 14:05 27 stycznia 2017
Aktualizowano: 14:05 27 stycznia 2017
Źródło:

Okres grzewczy to tradycyjnie czas informowania i przestrzegania przed tym tlenkiem węgla. To właśnie zimą stwierdza się największą liczbę zatruć czadem. Jest on poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a przede wszystkim życia.

Istnieje kilka przyczyn zatrucia czadem. W okresie zimy najczęściej powodem jest wadliwa instalacja grzewcza (np. piecyki gazowe, węglowe). Do zatrucia tlenkiem węgla może dojść w wyniku pożaru. Problemem są też spaliny silnikowe.

Czad wchłania się drogą oddechową. To ile tlenku węgla dostanie się do naszego organizmu jest zależne między innymi od jego stężenia w powietrzu. Istotne jest to czy przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu (i jaka jest jego wielkość). Na czym polega trujące działanie czadu? Łączy się on przede wszystkim z hemoglobiną. To powoduje, że znacząco utrudniony jest transport tlenu z płuc do poszczególnych tkanek. W takiej sytuacji może dojść do tzw. hipoksji. To niedobór tlenku w tkankach.

W jaki sposób objawia się zatrucie czadem? Symptomy zależą od stężenia objętościowego tlenku węgla i czasu w którym jesteśmy na niego wystawieni. Przykładowo jeśli stężenie wynosi 0,02% CO w powietrzu, to mniej więcej po 2 godzinach będziemy odczuwali lekkie zawroty głowy. W sytuacji gdy wynosi ono 0.8% objawy będą dużo poważniejsze. W tym wypadku po 45 minutach przebywania w takim otoczeniu spowoduje pojawienie się między innymi wymiotów, zawrotów głowy i konwulsji.

Stężenie 0,64 CO w powietrzu powoduje zgon po 20 minutach. Istnieje też szereg objawów związanych ze stężeniem tlenku węgla we krwi. To między gorsza koncentracja i uczucie ucisku głowy. To w sytuacji gdy stężenie jest niewielkie. Jeśli tlenku jest ponad 50% pojawiają się silne bóle głowy, osłabienie a nawet zaburzenie pracy serca. W sytuacji gdy stężenie jest jeszcze wyższe, dochodzi do śpiączki, upośledzenia oddychania i śmierci.

Możemy też mieć do czynienia z zatruciem przewlekłym. W tym wypadku symptomami są: osłabienie pamięci, utrata łaknienia, bezsenność i upośledzenia psychiczne. Mogą również wystąpić symptomy parkinsonizmu.