Skąd ta opuchlizna na twarzy?

i4h59146v6YwU0SWPbJXEB81HZEEjr.jpg


Administrator

Dodano: 11:45 18 kwietnia 2013
Aktualizowano: 12:09 18 kwietnia 2013
Źródło:

To pytanie pojawia się wbrew pozorom nie tak rzadko. Co prawda, zazwyczaj jesteśmy w stanie określić, co jest powodem opuchlizny i w odpowiedni sposób zareagować. Przyczyn obrzęku twarzy jest co najmniej kilka.

Zacznijmy od tego, że opuchlizna na twarzy, może występować w sposób punktowy, co też w pewien sposób określa przyczynę. Przykładowo, spuchnięta warga zazwyczaj związana jest z uszkodzeniem mechanicznym – chociażby uderzeniem. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku obrzęku większej części naszej twarzy. Gdybyśmy chcieli podać definicję takiego stanu, to brzmiała by ona: nagromadzenie się płynów w organizmie. Dodać należy, że dotyczy to głównie wody, a jej ilość odbiega znacznie od normy (jest jej po prostu za dużo). Obrzęk powoduje opuchniecie skóry. Staje się ona mało elastyczna.

Twarz może nam spuchnąć także z innych powodów. Przykładowo – reakcja alergiczna. Każdy na pewno kojarzy, że po ugryzieniu przez pszczołę, może się pojawić opuchlizna. Często w takim przypadku pojawia się reakcja alergiczna, która ją powiększa.

Wspominałem wyżej, że opuchlizna jest związana często ze zbyt dużą ilością wody w organizmie. Przykładem na to mogą być problemy z tarczycą. W sytuacji kiedy dochodzi do niedoczynności tego gruczołu, wtedy mówimy o tak zwanym obrzęku śluzowatym. Pierwsze symptomy opuchlizny pojawiają się na powiekach, które stają się wyraźnie grubsze. Następnie obrzęk dotyka policzków i nosa. Niedoczynność tarczycy wymaga interwencji specjalisty.

Opuchlizna może być też efektem problemów z zębami czy dziąsłami. Jeśli mamy w nich jakiś proces zapalny, to jednym z efektów ubocznych będzie punktowe spuchnięcie na twarzy. Najczęściej dotyczy to policzka. Niektóre choroby również dają taki objaw jak opuchlizna. Najlepszym przykładem na to jest świnka, która najczęściej przechodzi się w wieku dziecięcym. Ostatnią przyczyną opuchlizny, o której należy wspomnieć to zapalenie skóry. Często jest one związane z trądzikiem. Oprócz tego, że pojawia się opuchlizna, to występują również inne objawy, takie jak zaczerwienienie czy guzki.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi