Sen w ciągu dnia

Vacation woman in hammock sleeping
Dodano: 12:18 20 sierpnia 2013
Aktualizowano: 12:19 20 sierpnia 2013
Źródło:

Czy w ciągu dnia odczuwacie potrzebę snu? Często zdarza się Wam „położyć na chwilę” i spać parę godzin? Czasem taki sen to bardzo dobre rozwiązanie. Pozwala na regenerację organizmu. Problemy zaczynają się w momencie, kiedy budzicie się jeszcze bardziej zmęczeni, lub w sytuacji kiedy w ciągu dnia śpicie zbyt często.

To może oznaczać problemy natury zdrowotnej. Zbyt częsty sen w ciągu dnia (połączony z ogólnym zmęczeniem) może być objawem cukrzycy. W tym wypadku, warto zbadać się w tym kierunku, choćby na wszelki wypadek. Nadmierna senność może być też związana z faktycznym zmęczeniem. Dotyczyć może osób pracujących po kilkanaście godzin lub w sposób bardzo aktywny (np. fizycznie). Jesteśmy przepracowani, zazwyczaj też nie dosypiamy. To już prosta droga do tego, aby sen morzył nas w ciągu dnia. Jeśli dodatkowo pojawia się jeszcze stres związany z pracą, to już bardzo prosta droga do problemów. Bo zbyt częste spanie w ciągu dnia, nie jest dobrym rozwiązaniem dla naszego organizmu. Możemy go w ten sposób rozregulować.

Depresja, to kolejny powód, dla którego możemy spać w ciągu dnia. Problem jest jednak dużo bardziej złożony. Osoby cierpiące na depresje zazwyczaj wykazują się małą aktywność. Depresja niejako „zmusza” do pozostania w łóżku. Chorzy często rano w ogóle nie podnoszą się z niego, aby zająć się swoimi codziennymi obowiązkami. Ciągłe zmęczenie i senność to częste objawy przy depresji. Niektóre z leków stosowanych na tę chorobę mogą wywoływać takie efekty (to zazwyczaj ich skutki uboczne).

Kolejną przyczyną senności w ciągu dnia jest tak zwany bezdech senny. Jest to zespół pewnych objawów chorobowych. Są one spowodowane poprzez stan braku wentylacji płuc (zatrzymanie oddechu) przez około 10 sekund . Tak właśnie określa się bezdech. Powoduje on brak odpowiedniego dotlenienia organizmu. To z kolei może skutkować różnymi objawami, między innymi odczuwaniem zmęczenia i senności. Na szczęście problem ten można leczyć.

Podziel się ze znajomymi