Przyczyny problemów ze słuchem

student girl listening gossip at school
Dodano: 14:42 23 czerwca 2014
Aktualizowano: 16:06 23 czerwca 2014
Źródło:

„Ubytki” dotyczące słuchu to jedna z coraz częściej występujących dolegliwości w naszym kraju. Mogą mieć one wiele przyczyn. Części z nich można bez problemu uniknąć. W żadnym wypadku nie powinniśmy bagatelizować pierwszych symptomów tego, że coś dzieje się z naszym narządem słuchu.

Do najczęściej występujących przyczyn problemów tego typu zalicza się nieodpowiednią higienę. Mowa tutaj o sytuacji w której w uchu w nadmiarze gromadzi się  woskowina. Ma ona dość istotną rolę w ochronie naszego narządu słuchu między innymi przed bakteriami, grzybami i owadami. Razem z woskowiną wydostają się zanieczyszczenia, które gromadzą się w przewodzie słuchowym.  Jeśli jednak woskowiny będzie zbyt dużo, to mogą pojawić się przejściowe kłopoty ze słuchem.

Powodem takich problemów mogą być kwestie związane z uchem środkowym. Są to między innymi stany zapalne, płyn za błoną bębenkową, a także perforacja (uszkodzenie) tej ostatniej. Najczęściej przyczyną takiej sytuacji jest uraz mechaniczny. Perforacja błony bębenkowej może być też związana ze stanem zapalnym. Powodem problemów może być też zwapnienie kości w uchu środkowym.

Większość kłopotów związanych ze słuchem dotyczy ucha wewnętrznego. Jest ono jednym z elementów zmysłów równowagi i słuchu. Składa się z przedsionka wypełnionego płynem, ślimaka i kanałów półkolistych. Drugi z wymienionych zawiera „właściwy” narząd słuchu. Najczęstszą przyczyną kłopotów związanych z uchem wewnętrznym jest starzenie się organizmu. Negatywny wpływ  ma również hałas, zwłaszcza ten na który jesteśmy wystawieni przez dłuższy czas. Może one uszkadzać słuch. Zdolność słyszenia może zostać przez nas stracona w wyniku uszkodzenia kości czaszki. Niektóre leki mogą w sposób przejściowy wpływać na nasz narząd słuchu.

Duża część problemów ze słuchem powstaje z naszej winy. W tej kwestii najczęściej wymienianą przyczyną jest zbyt głośne słuchanie muzyki, zwłaszcza przy użyciu słuchawek. Powodem może być także niewyleczona infekcja ucha.