Przyczyny bólu kręgosłupa

Dodano: 08:24 20 listopada 2014
Aktualizowano: 09:07 20 listopada 2014
Źródło:

O tym, że cierpimy na jakąś dolegliwość może nam on dawać znać w różny sposób. Ból w poszczególnych odcinkach kręgosłupa powinien być dla nas sygnałem, że dzieje się coś złego. Często też pojawiają się inne symptomy, które dodatkowo wskazują na to z jakim konkretnie problemem mamy do czynienia.

Jeśli ból odczuwany jest w okolicach odcinka lędźwiowego, to może to świadczyć między innymi o rwie kulszowej. Zwykle w takiej sytuacji objaw ten „promieniuje”. Jest on odczuwany wzdłuż całego nerwu kulszowego. Najczęściej dolegliwości w okolicach odcinka lędźwiowego są związane z patologiami występującymi w obrębie krążka międzykręgowego, ale także znajdujących w jego okolicy więzadeł i mięśni.

Problemy ze strony kręgosłupa mogą przypominać bóle wieńcowe. W takim wypadku dolegliwości są odczuwane w okolicach mostka, ale mogą promieniować do szyi, lewego barku i pleców. Nasilają się one zwłaszcza przy chodzeniu, ale też przy głębszym wdychaniu powietrza. Dolegliwościom „umiejscowionym” w okolicach mostka mogą towarzyszyć inne symptomy. Są to na przykład duszności, czy zaburzenia krążenia. W wypadku, kiedy tego typu bóle się pojawią, warto skonsultować się z lekarzem.

Do innych przyczyn dolegliwości związanych z kręgosłupem zalicza się między innymi naciągnięcie mięśni, zwyrodnienia stawów, ale także ich uszkodzenie. Problemem może być też choroba nowotworowa. Taka, która jest umiejscowiona w okolicach kręgosłupa. Przyczyną bólu bywa przesunięcie kręgów.

Powodem odczuwania dolegliwości ze strony kręgosłupa może być także stres. W takiej sytuacji, objawów jest oczywiście dużo więcej. Powodem czasowych dolegliwości może być także niewygodna pozycja. Bardzo często ból kręgosłupa dotyczy osób mających siedzący tryb pracy. Niewygodne łózko to także możliwe problemy z nim. W obu przypadkach konieczne będzie nasza interwencja, bo bóle kręgosłupa mogą dość skutecznie utrudnić funkcjonowanie, ale i sen.