Problemy ze stopami

p7b5Eie6F6TrjJC65BLOqn2NQQz796.jpg


Administrator

Dodano: 12:19 21 lipca 2011
Aktualizowano: 14:10 25 lipca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zacznijmy od w sumie najbardziej banalnego, ale i najczęściej występującego problemu, czyli odcisków. Jest to po prostu zrogowaciały naskórek, który w sposób widoczny odznacza się od zdrowej skóry. Najczęściej nie wywołują one bólu, jednak szczególnie po ciężkich wyprawach, kiedy jesteśmy do nich nie przyzwyczajeni odciski mogą stać się bardzo bolesne. Najlepszym rozwiązaniem jest moczenie nóg przez 15 minut w letniej wodzie z dodatkiem skrzypu polnego, lub rumianku.

Nieco bardziej bolesnym problemem są tak zwane modzele. Powstają one głównie przed palcami, na zwanej podeszwie. Zwykle powstają w wyniku zbyt dużego uścisku w to miejsce. Są one dużo większe niż zwykły odcisk. W ich wypadku również pomoże moczenie nóg, ale tym razem w wodzie z dodatkiem soli aż do całkowitego ich wyeliminowania (zmiękczenia naskórka). Kolejnym problemem stóp o którym trzeba wspomnieć są oczywiście pękające stopy, trzeba sobie z tym jakoś poradzić, bo szczególnie latem wyglądają one nieestetycznie. Wpływ na ich może mieć nieodpowiednie obuwie, oraz niedostateczna higiena. Tu rozwiązaniem jest oczywiście zmiana obu czynników, a także dostarczanie do organizmu witaminy A.

Ostatnim sprawą związaną z naszymi stopami, którą chciałem poruszyć jest nadpotliwość. To z wyżej wymienionych problemów chyba najbardziej czasochłonny. Aby się go pozbyć musimy praktycznie cały czas dbać o higienę stóp, zainwestować w „przewiewne” buty, być może również w konkretne preparaty (np. talk). Warto jednak to zrobić, bo spocone stopy to idealne środowisko do rozwoju grzyba, czy bakterii, które mogą zainfekować nasze nogi, a wtedy leczenie będzie jednak droższe.

Podziel się ze znajomymi