Prawidłowa higiena ucha

efOf4ebzu03JQ4klmTYT94SK9uFs6d.jpg


Administrator

Dodano: 13:41 11 kwietnia 2013
Aktualizowano: 13:43 11 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Często nasze uszy traktujemy nieco po macoszemu. Stosujemy się co prawda do zasad higieny, ale w pewnym momencie zaczynają się pojawiać objawy, które świadczą o tym, że nie robimy tego zbyt dokładnie. A o uszy trzeba odpowiednio dbać – w końcu służą do odbiorą jednego z najważniejszych zmysłów.

Objawy problemów z uszami są dość charakterystyczne. Jeśli odczuwamy, że mamy zatkane ucho i dodatkowo pojawia się w nich szum, to najprawdopodobniej nie zadbaliśmy odpowiednio o higienę. Warto wiedzieć, że możliwe jest też wystąpienie przyczyny leżącej w naszej psychice. Takie objawy mogą być efektem problemów z nią i niestety pozbycie się ich będzie dość trudne. Wróćmy jednak do sytuacji, w której przyczyna leży po stronie braku odpowiedniej higieny.

Istnieje kilka podstawowych zasad, których powinniśmy się trzymać. Po pierwsze, patyczki. To najpopularniejszy obecnie „przyrząd” do czyszczenia uszu. Dzięki niemu można pozbyć się części zalegającej nam w uchu woskowiny. Problem jednak polega na tym, że czyszcząc zbyt intensywnie możemy doprowadzić do uszkodzenia ucha. Dlatego też z patyczków trzeba korzystać w sposób delikatny. Nie należy ich też używać zbyt często. Woskowinę można próbować rozpuścić przy pomocy ciepłej wody wpuszczanej do wody.

Prawidłowa higiena ucha to nie mycie i stosowanie patyczków. Musimy zadbać o nasze narządy słuchu. W sytuacji kiedy dotknie nas infekcja ucha, to musimy zadbać o to, aby ją w pełni wyleczyć. To identyczna sytuacja jak w przypadku innych chorób. Nawet w przypadku przeziębienia – jeśli go nie wyleczymy to mogą się pojawić dużo poważniejsze powikłania. Dlatego też przy wszelkiego rodzaju infekcjach uszu, zadbajmy o to by je w pełni wyleczyć. Higiena dotyka także kwestii związanych z przebywaniem w głośnym otoczeniu. Najlepiej oczywiście unikać takich miejsc, ewentualnie starać się ograniczyć wpływ otoczenia na nasze uszy. Zbyt głośne słuchanie muzyki na słuchawkach, może się również przyczynić do problemów z uszami. Mogą pojawić się w wyniku tego szumu piski i inne dźwięki. Dodatkowo, osłabiamy działanie ucha – w konsekwencji możemy zacząć tracić słuch.

Podziel się ze znajomymi