Pragnienie – przyczyny, porady

COC3RH8w837L43CDaV05Qgx47D5klD.jpg
Dodano: 22:25 26 sierpnia 2008
Aktualizowano: 12:22 2 lipca 2012
Źródło:

Nieustanne pragnienie pojawia się nie tylko podczas upałów. Mogą być tego różne przyczyny.

Zbyt dużo cukru

Jeśli bez przerwy czujemy pragnienie i zmęczenie, a do tego spada waga, może to być objawem cukrzycy. Pojawia się niespodziewanie, a jej przyczyną są zakłócenia w pracy trzustki. Ten narząd produkuje m.in. insulinę, czyli hormon obniżający poziom glukozy we krwi. Niedobór insuliny doprowadza do „przecukrzenia”, co może skończyć się utratą przytomności, a nieleczona choroba prowadzi do wyniszczenia organizmu.
Co robić: Nie wolno lekceważyć objawów, tylko należy udać się do lekarza, który wykona badanie krwi, sprawdzające poziom cukru w organizmie. Jeśli wynik na czczo będzie wyższy od 100 ml/dl, lekarz zaleci zmianę trybu życia na bardziej aktywny oraz kontrole poziomu glukozy. Należy wtedy zrezygnować z alkoholu, słodyczy oraz tłustych potraw. Będą też konieczne regularne wizyty u diabetologa, który zadecyduje, czy konieczne będzie podawanie insuliny lub odpowiednich leków.

Skutki słońca

Cały dzień spędzony na słońcu, pomimo użycia odpowiednich kremów skóra się łuszczy i jest zaczerwieniona, do tego wystąpiła gorączka, ból głowy i nieustanne pragnienie. To objawy udaru słonecznego. Organizm za bardzo się przegrzał i teraz dopomina się sporych ilości wody. Co robić: Należy pić jak najwięcej chłodnych napojów, unikać alkoholu oraz kawy, które powodują szybsze wypłukiwanie wody. Jak najczęściej należy robić również zimne okłady lub wziąść chłodną kąpiel, aby obniżyć temperaturę ciała. W przypadku, gdy nadal będziemy źle się czuć, a ciało będzie nadal rozgrzane, należy udać się do lekarza.

Bunt nerek

Szklanka wody stała się naszym nieodłącznym towarzyszem, a do tego oddajemy więcej moczu niż zazwyczaj. Jeśli poza tym czujemy się ospali, może to oznaczać, że pojawiła się choroba nerek. Wtedy organizm zmusza nas do ciągłego picia, aby usprawnić pracę tych narządów i przyspieszyć wydalanie toksyn.
Co robić: Należy udać się do lekarza, który zaleci badanie krwi i analizę moczu. Dzięki temu okaże się czy to infekcja pęcherza, czy choroba nerek. Jeśli okaże się, że dolegliwość nie jest groźna, lekarz przepisze preparaty, które zlikwidują stan zapalny i podziałają antybakteryjnie. W przypadku podejrzenia choroby nerek, lekarz skieruje do szpitala na odpowiednie leczenie.

Sensacje żołądkowe

Gdy występuje biegunka, stan podgorączkowy, wymioty oznacza zatrucie pokarmowe. Z powodu ciągłych wizyt w łazience jesteśmy bliscy odwodnieniu, więc organizm dopomina się o łyk napoju.
Co robić: Przez pierwsze godziny trwania biegunki należy nic nie jeść, tylko pić dużo wody. Należy unikać zimnych napojów, bo są szokiem dla rozgrzanego gorączką ciała. Aby zmniejszyć różnicę temperatur, organizm wysyła nadmierne ilości krwi do żołądka, a to podrażnia błonę śluzową i powoduje ostre skurcze, bóle w nadbrzuszu oraz potęguje wymioty. Jeśli problem nie mija po dwóch dniach, należy zgłosić się do lekarza.

Silne przegrzanie

Gdy żar leje się z nieba sięgamy co napoje cały czas. Gdy czujemy silne pragnienie to znak, że organizm już jest odwodniony. Latem powinno się pić wody więcej, nie tylko wtedy, gdy chce nam się pić. Co robić: Nie wolno rozstawać się z butelką wody. Należy pić ją w małych porcjach cały dzień. Woda wypita „duszkiem” zakłóca pracę żołądka, a przy tym gorzej gasi pragnienia. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar wypitych płynów jest filtrowany przez nerki i wydalany z moczem. Napoje nie powinny być też lodowate. Drażnią błonę śluzową żołądka i mogą być przyczyną anginy. Lepsze są napoje niegazowane o temperaturze pokojowej. Zrezygnować z oranżady i coli, ponieważ zawierają dużo cukru i sztucznych barwników, przez co gaszą pragnienie tylko na chwilę.

Efekt anemii
Jeśli brakuje nam energii i mamy zawroty głowy, mogą być to sygnały anemii. Zwykle przyczyną niedokrwistości jest zbyt mała ilość żelaza. Co robić: Należy zrezygnować z małej czarnej i mocnej herbaty. Kofeina i teina utrudniają wchłanianie żelaza. Poza tym kawa herbata przyspieszają wydalanie płynów, dlatego wciąż czuje się pragnienie. Poza tym należy zrobić badania krwi. Jeśli okaże się, że to anemia spowodowana niedoborem żelaza, należy wzbogacić dietę w mięsa, brokuły, wątróbkę.

Kłopoty z tarczycą

Mamy dobry apetyt i chudniemy, a do tego ciągle chce nam się pić. Mogą to być oznaki nadczynności tarczycy. Ten gruczoł wydziela wtedy zbyt wiele hormonów zwiększających napięcie układu nerwowego. Uaktywniają one produkcję m.in. adrenaliny, która podnosi ciśnienie, a serce wali jak młot. Szybciej się wtedy pocimy, więc organizm upomina się o uzupełnienie zapasu wody.
Co robić: Należy pamiętać, że objawy nadczynności tarczycy łatwo pomylić ze stresem lub PMS-em. Jeśli jednak ciągle jesteśmy chodzącym wulkanem należy udać się do lekarza. Zleci badanie hormonów tarczycy.