Po co nam w organizmie żółć?


Administrator

Dodano: 13:47 30 lipca 2013
Aktualizowano: 13:47 30 lipca 2013
Źródło: Paweł Mazur

 

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo żółci produkuje nasz organizm. Też nie do końca chyba wszyscy mają świadomość po co ona jest. Okazuje się, że żółć jest bardzo pomocna w sytuacji, kiedy chcemy zadbać o lepsze samopoczucie.

W jaki sposób ma nam pomóc? Zacznijmy od tego czym ona jest. To wydzielina, za którą odpowiedzialna jest wątroba a dokładniej rzecz biorąc – jej komórki. To substancja gęsta o odczynie zasadowym. Barwa żółci może być różna. Tak żółta, jak i zielonkawa. Tak naprawdę to zbiór co najmniej kilku składników. Mowa tutaj między innymi o solach kwasów żółciowych, jak i cholesterolu, lipidach czy kwasach tłuszczowych. Żółć jest niezbędna w procesie trawienia tłuszczów. To jednak nie wszystko. Wspomniałem o lepszym samopoczuciu. W pewien sposób to prawda, bo żółć pozwala również przyswajać niektóre witaminy, tak jakie A, D, E i K. Każda z nich ma wpływ na nasze zdrowie, funkcjonowanie organizmu, a w konsekwencji również na samopoczucie. Żółć jest wydzielana w wątrobie, ale magazynowana jest w pęcherzyku żółciowym. W czasie trawienia przedostaje się ona do dwunastnicy.

Zdarza się, że pojawia się u nas dość męczący objaw: wymioty żółcią. Co może on oznaczać? Kilka problemów, z których wymienić należy dwa. Po pierwsze, wymiotowanie żółcią zdarza się w sytuacjach mocnego zatrucia alkoholem. Nie jest to objaw miły i niestety może znacznie osłabić nasz organizm, który sam w sobie jest już w dużych tarapatach. Zatrucie alkoholem to przecież poważna sprawa.

Wymioty żółcią mogą pojawić się również w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego. To poważne schorzenie i nie wolno go bagatelizować. Najczęściej pojawia się ono w wyniku powikłania po kamicy nerkowej. To choroba, która dotyka praktycznie wyłącznie kobiet. Dużo rzadziej mają z nią do czynienie mężczyźni. Wymiotowanie żółcią to tylko jeden z objawów tej choroby. Niechęć do jedzenia, wysoka gorączka, a także dreszcze – również się mogą przy tym schorzeniu pojawić. Jeśli stan chorego jest ciężki, to wymaga ona leczenia w szpitalu.

 

 

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi