Pielęgnacja słuchu

Woman listening to music
Dodano: 12:59 25 lipca 2013
Aktualizowano: 12:59 25 lipca 2013
Źródło:

Słuch to jeden ze zmysłów. Umożliwia on odbieranie (percepcję) fal dźwiękowych. Słuch jest wykorzystywany w przyrodzie do rozpoznawania zagrożeń, a także najbliższego otoczenia. Dzięki niemu również komunikujemy się (a dokładnie odbieramy wiadomości głosowe). Powinniśmy o niego dbać.

 

Zdarzyło się Wam kiedyś mieć zapalenie ucha? Właśnie wtedy pojawia się problem ze słuchem. To, co dzieje się wokół, dociera do nas dużo ciszej, a część dźwięków w ogóle nam umyka. Bez wątpienia rodzi to poważny problem, chociażby na linii komunikacyjnej. Przykład ten podałem po to, abyśmy uświadomili sobie, że nieprawidłowe obchodzenie się z naszym narządem słuchu – uszami, może doprowadzić do tego, że problemy komunikacyjne staną się trwałe.

O tym, że nasz narząd słuchu wymaga w danym momencie nieco więcej uwagi, zazwyczaj poinformuje nas sam. Swędzenie uszu, uczucie ich przytkania, czy problemy z usłyszeniem dźwięków – to najczęściej pojawiające się objawy. Dwa ostatnie mogą być związane z nadmiarem woskowiny. To może prowadzić do tak zwanej głuchoty przewodzeniowej. Usuwanie woskowiny patyczkami do uszu niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Tak naprawdę możemy sobie więcej zaszkodzić niż pomóc. Takim patyczkiem dość łatwo uszkodzić wewnętrzne elementy ucha.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest przemywanie uszu. Wystarczy do tego zwykła (pamiętajmy jednak, aby była ciepła) woda z dodatkiem mydła. Nic też nie stoi na przeszkodzie abyśmy użyli preparatów, które dostępne są w aptekach. Ich głównym zadaniem jest zmiękczanie woskowiny, a to z kolei pozwala nam w dużo prostszy sposób ją potem usunąć. Kolejnym sposobem na czyszczenie uszu są tak świece. Są zrobione z bawełny i – co dość istotne – nasączone są parafiną. Ich głównym zadaniem także jest zmiękczanie woskowiny.

Elementem prawidłowo prowadzonej pielęgnacji uszu powinny być regularne wizyty u lekarza. Nasz słuch narażony jest w dzisiejszych czasach na ogromne ryzyko. Sami też mu „dokładamy” słuchając chociażby poprzez głośne słuchanie muzyki.

Podziel się ze znajomymi