Owoce morza

w2l477PneVRz58oKpE0rdql77aouME.jpg


Administrator

Dodano: 11:55 28 sierpnia 2012
Aktualizowano: 12:06 28 sierpnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Stają się coraz bardziej modne w naszym kraju, ale tak naprawdę wielu ludzi wciąż nie wie „z czym to się je”. Owoce morza kojarzą nam się potrawami, których sam wygląd może już odstraszyć, a co dopiero to zjeść. To błąd i warto go naprawić.

Oczywiście nikt nikogo nie ma zamiaru na siłę przekonywać do owoców morza, tym bardziej, że część z nich to naprawdę mają dość specyficzny wygląd i smak, który nie każdemu „podejdzie”. Krewetki, kalmary, czy ośmiornice wciąż wywołują zdziwienie, a u niektórych nawet obrzydzenie. Jeśli jednak są przyrządzone w odpowiedni sposób, to są naprawdę smaczne. Oprócz tego zawierają ogromne pokłady składników niezbędnych dla ludzkiego organizmu. Mogą być stosowane jako zamiennik mięsa (to które bardzo często jest niezdrowe) lub afrodyzjak. Skupmy się jednak na pozytywnym wpływie na nasz organizm. Udowodniono, że dieta śródziemnomorska oparta między innymi na owocach morza jest bardzo zdrowa. Przede wszystkim zawiera ona kwasy tłuszczowe Omega–3. Poprawiają one między innymi ukrwienie mózgu, zwiększają zdolności intelektualne u dzieci. Są również stosowane w profilaktyce chorób serca i nowotworowej. Samo to powinno nas zachęcić do jedzenia owoców morza.

Kwasy Omega 3 nie są jedynym istotnym ich składników. Zawierają mnóstwo pierwiastków, z których najbardziej istotne są jod, fluor i selen. Ich głównym zadaniem w naszym organizmie jest wzmacnianie układu odpornościowego i krążenia. Ostatni z pierwiastków jest też znany jako środek zapobiegawczy przeciw rakowi wątroby. Jod to istotny składnik dla kobiet w ciąży. Ostatnim ważnym elementem owoców morza są witaminy z grupy B. Mają one wpływ na przemianę materii i układ nerwowy.

Ciekawostką może być fakt, że w miarę regularne spożywanie owoców morza (chociażby krewetek) znacznie poprawia samopoczucie, a także może poprawić nasze życie seksualne. Niektóre owoce morza są wprost uznawane za afrodyzjak. Aby zasmakować w kuchni śródziemnomorskiej musimy się po prostu przełamać. Nie zawsze to, co nie wygląda za dobrze w taki sam sposób smakuje. Warto o tym pamiętać, kiedy ktoś następnym razem zaproponuje nam ostrygi lub ośmiornicę.

Podziel się ze znajomymi