Olej słonecznikowy w diecie

Fresh Sunflower Oil
Dodano: 13:31 29 kwietnia 2014
Aktualizowano: 13:49 29 kwietnia 2014
Źródło:

Można powiedzieć, że łuskanie słonecznika uzależnia. Zawsze chcemy zjeść jeszcze jedno ziarenko. Niektórych takie łuskanie po prostu uspokaja. Słonecznik ma swoje zalety i może być doskonałą przekąską. Olej z tej rośliny też ma swoje pozytywne właściwości, chociaż wskazywane są również i jego wady.

Po raz pierwszy technologię jego uzyskiwania opatentowano w 1716 roku. Słonecznik to roślina jednoroczna, która zalicza się do rodziny astrowatych. W naszym kraju najprościej spotkać możemy odmianę Helianthus annuus. To nic innego jak słonecznik zwyczajny, czyli ten z którego skubiemy ziarna. Na całym świecie znane jest blisko 70 gatunków tej rośliny.

Skupmy się jednak na  oleju słonecznikowym. Zaczniemy od jego zalet. Olej ten znany jest z tego, że posiada właściwość obniżania poziomu tzw. złego cholesterolu (tego oznaczonego skrótem LDL). Jako, że to z nasion słonecznika jest on wyciskany, to warto się przyjrzeć przez chwilę ich składowi. Mają się czym pochwalić. Znajdziemy w nich między innymi witaminy: A, B, B6, D i E. Mają w sobie też białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, oraz cynk, wapń i żelazo. Olej słonecznikowy dzięki temu, ma chociażby dobroczynny wpływ na urodę. Potrafi odbudowywać płaszcz lipidowy. Wygładza i regeneruje skórę. Olej słonecznikowy wspomaga też przemianę materii. To bardzo często podkreślana zaleta. Olej ten pomaga też przy problemach z układem pokarmowym. Wskazuje się również na to, że w swojej diecie powinni go umieścić Panowie, bo wpływa on pozytywnie na potencję.

Wady oleju słonecznikowego? Te mogą się pojawić, jeżeli będzie go zbyt dużo w naszej diecie. Od paru lat mówi się o negatywnym wpływie kwasu linolowego. To organiczny związek z grupy nienasyconych tłuszczy Omega 6. Jeśli jest ich zbyt dużo w diecie, przy jednoczesnym braku odpowiedniej ilości kwasów Omega 3, to może być to szkodliwe. Wskazuje się między innymi na zwiększone ryzyko wystąpienia miażdżycy i cukrzycy. Nadmiar kwasów Omega 6 ma też być jednym z powodów pojawienia się niektórych nowotworów (np. rak piersi).