Odpowiednia higiena jamy ustnej

v02wEtpSbv4jDZgugAu224ggEqnmo1.jpg


Administrator

Dodano: 09:40 6 kwietnia 2011
Aktualizowano: 13:18 15 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Odpowiednia higiena jamy ustnej przyczyną pięknego uśmiechu. To hasło przypominające nieco konstrukcją te z epoki minionej ma w przeciwieństwie do większości z tamtych jedną istotną cechę „jest prawdziwe”. I chociaż, szczególnie jako dzieci nie chcemy przyjąć podstawowych zasad związanych z higieną jamy ustnej, to chyba wszyscy wiemy jak ważne.

W naszych ustach żyje ponad 300 bakterii, które mogą wpływać na stan naszego uzębienia. Ich pożywką są resztki jedzenia. Pocieszające jest to, że większość z nich nie jest dla naszych zębów szkodliwa. Część jednak z nich rozkłada np. słodkie rzeczy powodując wytwarzanie kwasów, które to wypłukują i niszczą (rozpuszczają) jony szkliwa. Im starsi jesteśmy staje się ono coraz bardziej porowate. Potem na zębach pojawiają się plamki – to właśnie początek próchnicy. Oczywiście od nas zależy czy i kiedy do tego dojdzie. Natomiast jeśli już dochodzi do takiej sytuacji, to dobrą informację jest to, że dentysta wcale nie będzie musiał borować. Zastosuje tylko zabieg polegający na regeneracji płytki nazębnej, poprzez nakładanie na zęby żelu ze związkiem fluoru.

Odpowiednia higiena jamy ustnej może doprowadzić do tego, że takie wizyty u dentysty staną się przyjemnością i będą tylko kwestią kontrolną. Oczywiście podstawą jest mycie zębów dwa razy dziennie. Wybór szczoteczki pozostawiam Wam, aczkolwiek najlepsze są te o miękkim włosiu, bo doskonale nadają się do usuwania resztek jedzenia spomiędzy zębów. Istotne jest to, abyśmy wymieniali je najpóźniej trzy miesiące od rozpoczęcia jej używania. Obecnie istnieje coraz więcej preparatów, które wspomagają szczotkę i pastę w higienie jamy ustnej. Wymienić wypada płyny do płukania, czy nitki dentystyczne, które doskonale sprawdzają się w czyszczeniu przestrzeni między zębowych.

Warto zwracać uwagę na odpowiednią higienę, żeby uniknąć chorób, które mogą dotknąć nasze zęby, a właściwie całą jamę ustną. Nie dość, że są bolesne to mogą spowodować dużo częstsze wizyty u dentysty, a to z kolei niestety wpływa na zawartość naszego portfela.

Podziel się ze znajomymi