O czym należy pamiętać, jeśli chcemy mieć zdrowe serce

Dodano: 12:30 14 czerwca 2016
Aktualizowano: 12:30 14 czerwca 2016
Źródło:

O tym, że jest ono dla nas najważniejsze, nikogo nie trzeba przekonywać. Warto poznać, ale przede wszystkim przestrzegać pewnych zasad, które mogą sercu pomóc. Większość z nich tak naprawdę jest dla nas oczywista.

Na początek kwestia związana z dietą. Pierwsza zasada brzmi „jedzmy zdrowo”. W największym skrócie oznacza to zrezygnowanie z dużych ilości tego, co tak lubimy. Niestety z jadłospisu muszą „wylecieć” tłuste i ciężkostrawne potrawy. Z tego samego powodu niewskazany jest też fast food. Z diety powinny zniknąć duże ilości tłuszczy trans. Mogą mieć one niekorzystny wpływ na funkcjonowanie serca. Koniecznie trzeba pilnować odpowiedniej wagi. Nadwyżka kilogramów to dodatkowe obciążenie dla pracy serca. Co za to jeść możemy, a nawet powinniśmy? W diecie mogą być obecne pełnoziarniste produkty zbożowe i warzywa. Zdrowy jadłospis nie obędzie się też bez – rozsądnych – ilości chudego mięsa. Nie zapomnijmy też o nabiale.

Druga zasada brzmi: chcesz mieć zdrowe serce, postaw na aktywność fizyczną. Bez tego może się nie obyć. Regularna aktywność ma wiele pozytywnych skutków dla funkcjonowania organizmu. Serce będzie za nią „wdzięczne”. To na co się zdecydujemy, powinno być przemyślanie. W żadnym wypadku nie możemy się „porwać” na coś co przekracza nasze możliwości. Co najwyżej sobie zaszkodzimy. Do tego pewnie szybko się zniechęcimy. Najważniejsza jest regularność. Na początek wystarczą spacery. Potem możemy zdecydować się na bieganie, albo jazdę na rowerze. Dobrym pomysłem będzie też pływanie.

Trzecia zasada – koniec z używkami. Jeśli palimy papierosy, to trzeba będzie z tym skończyć. Oczywiście jeśli zależy nam na zdrowym sercu. Powinniśmy ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby całkowicie z niego zrezygnować.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Stres w dłuższej perspektywie to czynnik ryzyka zwiększający szansę chorób związanych z sercem. I dlatego w miarę możliwości powinniśmy go unikać. Na pewno warto znaleźć sobie zajęcie, które pozwoli nam się odstresować. Warto zastanowić się nad ćwiczeniami relaksacyjnymi. Postarajmy się, aby stresu było w naszym codziennym życiu jak najmniej. Będzie to z korzyścią dla całego organizmu w tym i serca.