Nietrzymanie moczu

Dodano: 20:47 12 kwietnia 2015
Aktualizowano: 09:33 13 kwietnia 2015
Źródło:

To wstydliwa dolegliwość, która dotyka przede wszystkim kobiet. „Fachowo” określa się ją jako inkontynencja. Nie jest sama w sobie chorobą, a jedynie skutkiem. Wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu.

Na początek jednak czynniki ryzyka. Inkontynencja polega na niekontrolowanym oddawaniu moczu. Czynnikiem, który może prowadzić do pojawienia się takiej dolegliwości, jest obciążenie kości miednicy. Powodem tego może być ciąża, jak i przedłużająca się nadwaga. Kolejnym czynnikiem jest menopauza. U panów z kolei przerost gruczoły prostaty. Czynnikiem, a w zasadzie chorobą, której jednym z efektów będzie nietrzymanie moczu, jest stwardnienie rozsiane. Kolejną dolegliwością będącą przyczyną jest kamica nerkowa. Udar to kolejny „czynnik”. W kontekście nietrzymania moczu wymienia się również dwie poważne choroby: Alzheimera i Parkinsona. Opisywana dolegliwość pojawia się też przy zaburzeniach lękowych.

Wyróżnia się między innymi nietrzymanie moczu stresowe, z przepełnienia i przetokowe. Pierwsze z wymienionych związane jest z osłabieniem mięśni miednicy. Pojawia się ono przy szybkim wzroście ciśnienia w jamie brzusznej. Nazwa „stresowe” może być myląca. Bardziej prawdziwe jest określenie wysiłkowe nietrzymanie moczu. Najrzadziej występuje „przetokowe”. Powodem jest wrodzone niewłaściwe połączenie przewodów moczowych.

Kolejnym rodzajem opisywanej dolegliwości jest nietrzymanie moczu z powodu parcia. Jest ono związane z częstymi wizytami w łazience. Osoba, która cierpi na tego typu dolegliwość, odczuwa silne parcie, mimo małego wypełnienia pęcherza.

Inkontynencja z przepełnienia dotyka przede wszystkim mężczyzn z przerostem gruczołu prostaty. Związana jest ona z zablokowaniem ujścia moczu. W tym przypadku dochodzi do stałego wydzielania niewielkich ilości uryny. Co jest główną cechą tego typu dolegliwości? W pęcherzu zawsze zostaje pewna ilość moczu. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia procesów zapalnych. Przypadłość ta przytrafia się również kobietom. Przyczyną zwykle są różnego rodzaju guzy.