Niepłodność u mężczyzn

ETLY178j2TOrwt5WG9p8z5RPmZf581.jpg
Dodano: 08:29 30 sierpnia 2008
Aktualizowano: 11:36 3 lipca 2012
Źródło:

Niepłodność męska i kobieca są chorobami naszych czasów, cierpią na nią zarówno starsi jak i młodzi ludzie. Artykuł opisuje przyczyny niepłodności męskiej i sposoby na pokonanie tego problemu.

W naszym społeczeństwie coraz więcej mężczyzn nie może mieć dzieci. Do tej pory za taki stan rzeczy nie obwiniano kobiety. Według badań mężczyźni w 50% są odpowiedzialni za niepłodność parach małżeńskich. Problem ten dotyka jednego na dwudziestu mężczyzn i jest przyczyną niepowodzeń parach starających się o dziecko. Rozpoznanie niepłodności u mężczyzn jest prostsze i tańsze są koszty jej leczenia. O tym czy jest on płodny można dowiedzieć się po analizie spermy.

Przyczyny niepłodności

Trzy najważniejsze przyczyny męskiej niepłodności to:
-mała liczba plemników spermie,
-słaba ich żywotność ruchliwość,
-niedrożność nasieniowodów oraz problemy z wytryskiem.

Również bardzo częstą przyczyną występowania niepłodności męskiej są przeciwciała przeciwplemnikowe, których obecność powinna zostać wykryta podczas rutynowego, wstępnego badania spermy. Z łatwością przeciwciała wykrywa się za pomocą testu immunologicznego. Przez inkubacje prawidłowego nasienia z płynami ustrojowymi takimi jak śluz szyjkowy czy surowica krwi można stwierdzić obecność przeciwciał w nasieniu.

Przyczynami gorszej jakości nasienia mogą mieć przebyte choroby:

-świnka,
-zapalenie gruczołu krokowego,
-żylaki powrózka nasiennego, które można łatwo wykryć dzięki badaniu ultrasonograficznemu jąder,
-zbyt późne zstąpienie jąder do moszny.
Zbyt niski poziom testosteronu również ma wpływ na niepłodność.

Na niepłodność ma również wpływ tryb życia panów. Siedząca praca, brak ruchu, palenie papierosów, zła dieta, szkodliwe warunki pracy takie jak: wysokie temperatury, promieniowanie elektromagnetyczne, metale ciężkie itp. mogą być przyczyną niepłodności niewyjaśnionej, ale również na zmiany w budowie i ruchliwości plemników.

Poprawienie jakości nasienia

U wielu mężczyzn nie jest jeszcze możliwe poprawienie nasienia. Przy złej jakości plemników lekarze decydują się na pobranie ich pewnej ilości i w warunkach laboratoryjnych ich udoskonalenie. Oddzielaj się plemniki ruchliwe i silne od reszty, a następnie wypłukuje się je z drobnoustrojów zagęszcza w specjalnych warunkach. Udoskonalone w ten sposób nasienie za pomocą strzykawki umieszcza się w szyjce lub jamie macicy i jest to tzw. inseminacja.

W przypadku, gdy plemników nie ma w spermie mężczyzny, a są za to w jądrach stosuje się inna metodę manipulacji za pomocą specjalnego urządzenia, które jest podłączone z mikroskopem wyciąga się jeden plemnik i wprowadza się bezpośrednio do komórki jajowej. Podczas gdy zaburzenia hormonalne są przyczyną złej jakości nasienia to podaje się leki z testosteronem, zaś w przypadku zrostów nasieniowodów wykonywany jest zabieg chirurgiczny.

Jak zwiększyć swoje szanse na zostanie ojcem?

W przypadku, gdy staracie się o dziecko możesz zaproponować partnerowi zmiany w diecie i codziennych przyzwyczajeniach. Mężczyzna, który chce być płodny nie powinien nadużywać alkoholu zwłaszcza piwa, w którym zawarte są estrogeny mogące zmniejszające produkcję plemników. Związki zbliżone do estrogenów mogą zawierać również: mięsa, nabiał i fasola, więc należy ograniczyć te produkty. Warto by ograniczył również palenie papierosów oraz nauczył się walczyć ze stresem. Zrzucić zbędne kilogramy powinni mężczyźni z nadwagą.

Płodności nie sprzyjają również wysokie temperatury, więc mężczyzna nie powinien brać gorących kąpieli i nie powinien nosić obcisłych slipów. Jednak wyniki obserwacji nie sygnalizują brak zaburzeń płodności przy noszeniu ciasnej bielizny albo spodni jednak noszenie luźniejszych ubrań na pewno nie zaszkodzi.

Zażywanie L-karnityny oraz preparatów żeń- szeniem może zwiększyć liczbę plemników oraz poprawić ich jakość. Na potencję również bardzo dobrze wpływają preparaty witaminowo- mineralne z witaminą C, E, dzięki, którym poprawia się żywotność i przeżywalność plemników.

Podziel się ze znajomymi