Najczęściej występujące problemy ze wzrokiem

Dodano: 10:27 5 czerwca 2014
Aktualizowano: 11:35 5 czerwca 2014
Źródło:

Wizyty kontrolne u okulisty powinny odbywać się raz na dwa lata. Dzięki temu w porę można zauważyć objawy problemów ze wzrokiem. W sytuacji, kiedy sami zwrócimy uwagę na to, że pojawiają się symptomy tego, iż dzieje się z nim coś złego, to koniecznie od razu należy udać się do specjalisty.

Niektóre z objawów nie oznaczają poważnych problemów ze wzrokiem, a jedynie wskazują, że należy mu dać „odpocząć”. Przykładem jest zaczerwienienie oczu. Może ono pojawić się w sytuacji, kiedy zbyt długo siedzimy przed ekranem komputera. Zaczerwienione oczy mogą też wystąpić po nieprzespanej nocy. Dolegliwość taka znika, kiedy nasz wzrok będzie mógł odpocząć. Zaczerwienienie może pojawiać się u osób cierpiących na alergię. Dolegliwością z którą dość szybko można sobie poradzić jest „suche oko”. Pojawia się ona najczęściej u osób, których wzrok zbyt długo wystawiony jest na działanie klimatyzacji, lub przebywają one w ogrzewanych pomieszczeniach. Suche oczy mogą też pojawić się w przypadku wystawienia na działanie kurzu i wiatru.

Kiedy obraz staje się stopniowo mętny, podwójny, lub niewyraźny, to może to oznaczać zaćmę. Ta dolegliwość spotykana jest przede wszystkim u osób starszych. Pojawia się ona w sytuacji, kiedy dochodzi do zmętnienia soczewki. Oprócz jej starzenia się, przyczyną mogą być niektóre leki, a także cukrzyca, lub wada wrodzona. Niektóre z problemów dotyczących wzroku mogą rozwijać się przez nawet kilkadziesiąt lat bez konkretnych objawów. Przykładem może być jaskra. Jednym z symptomów tej dolegliwości jest zniekształcenie brzegów i stopniowo zawężający się obraz widzenia. Zasada w tym wypadku jest dość prosta. Im bardziej staje się on zawężony, tym w większym stopniu rozwinięta jest choroba.

Problemem może być też nierozróżnianie kolorów. Tego typu dolegliwość określana jest również daltonizmem. Dotyczy ona przede wszystkim mężczyzn. Choroba ta jest odmianą tzw. ślepoty barw. Daltonizm polega na nierozróżnianiu barwy zielonej, lub mylenia jej z czerwoną.