Morfologia krwi

Medical test-tube with blood samples
Dodano: 14:01 12 września 2013
Aktualizowano: 14:01 12 września 2013
Źródło:

To jedno z częściej zlecanych badań. Morfologię krwi powinno się wykonywać raz w roku. Dzięki takiej regularności nie zostaniemy na przykład „zaskoczeni” przez pełne rozwinięcie się jakiejś choroby. To właśnie dzięki temu badaniu, będziemy odpowiednio zareagować i zażegnywać rodzący się problem zdrowotny.

Morfologia krwi to badanie, które spełnia ogromną rolę przy diagnostyce. To dzięki niej możemy wykryć wiele chorób. Morfologia krwi pozwala określić ogólny stan czerwonych i białych krwinek, a także płytek krwi.  I tak na przykład w tym pierwszym przypadku możemy stwierdzić niedokrwistość. Wszystko to dzięki parametrom opisującym tak zwany układ czerwonokrwinkowy. Morfologia krwi pozwala również wstępnie diagnozować problemy z układem odpornościowych, stanów zapalnych, czy chociażby infekcji. To z kolei jest możliwe dzięki prawidłowemu odczytaniu parametrów związanych z układem białokrwinkowym.

Za przykład niech posłużą leukocyty. W wynikach morfologii krwi opisywane są one skrótem WBC. Leukocyty to nic innego jak białe krwinki. WBC to podstawowy parametr, który określa tak zwaną bezwzględną liczbę tychże krwinek we krwi.  Jeśli jest ich za dużo – co oczywiście może stwierdzić lekarz – to najprawdopodobniej mamy do czynienia ze stanem zapalnym, który rozwija się w naszym organizmie. Przyczyną może być również białaczka. Jeśli jest ich za mało, to może to oznaczać na przykład napromieniowanie organizmu (chociażby w wyniku chemioterapii). Erytrocyty (oznaczone w wynikach RBC), to z kolei czerwone krwinki. W tym wypadku również mówimy o ich bezwzględnej ilości we krwi. Jeśli jest ich za dużo, to może oznaczać na przykład niedotlenienie lub odwodnienie. Jeśli z kolei jest ich za mało to ma to najprawdopodobniej związek z nagłą utratą krwi. Może to być spowodowane chociażby przez uraz.

To oczywiście nie wszystkie parametry związane z morfologią krwią. Opisane tutaj pokazują jednak to, że badanie to może dać nam wiele odpowiedzi dotyczących naszego zdrowia.

Podziel się ze znajomymi