Mity o ciąży – część 2


Administrator

Dodano: 10:02 6 maja 2013
Aktualizowano: 10:08 6 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

W ubiegłym miesiącu, rozpocząłem temat mitów związanych z ciążą. Jest ich jednak na tyle dużo, że wręcz musiała powstać część druga. Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na czynnościachj, które są zakazane podczas ciąży.

Od wieków funkcjonowały (niektóre z nich działają do tej pory) zakazy, które musiały być przestrzegane przez kobiety w ciąży. Zdarzało się również, że obarczani nimi byli najbliżsi. Nie będziemy tutaj zagłębiać się w kwestie związane z początkiem tego typu wierzeń. Dość powiedzieć, że nie było wtedy takiej opieki medycznej jak teraz, więc radzono sobie w inny sposób.

Istniała spora grupa zakazów, z których spora część funkcjonuje i obecnie (mimo bardziej rozwiniętej medycyny). Po pierwsze, nie wolno było kobiecie w ciąży czerpać wody ze studni (tak zwanych ogólnych, z których korzystała cała wieś), a także nosić cięższych rzeczy w fartuchu (takich jak jabłka, czy groch). Co prawda w obu przypadkach, bano się bardziej o to, aby kobieta w ciąży „nie zanieczyściła”, ale jednocześnie robiono dla niej bardzo dobrą rzecz – nie dźwigała ciężkich rzeczy. To w czasie ciąży było definitywnie zakazane. Pewną ciekawostką na pewno będzie to, że kobieta w ciąży nie mogła stanąć na rozdrożu. To zwiastowało nieurodzaj.

Przechodząc do czasów współczesnych, funkcjonuje mit, który zabrania ścinania i farbowania włosów. Druga jego część ma rację bytu. Włosów nie powinno się farbować, zwłaszcza na początku ciąży, gdyż nie wiadomo jak zadziałają zawarte w preparatach substancje na organizm kobiety. Ścinanie w żadnym wypadku nie zaszkodzi ani matce, ani dziecku.

O ile faktycznie w ciąży lepiej nie dźwigać ciężkich przedmiotów, o tyle mitem jest przeświadczenie, że nie powinno się w ogóle ruszać (tylko odpoczywać) jest błędne. Owszem nie każda aktywność fizyczna jest przeznaczona dla kobiet w ciąży. Nie oznacza to jednak, że w ogóle trzeba zrezygnować z ruchu, tym bardziej że jest on potrzebny na każdym etapie naszego życia. Unikać należy za to zbyt dużego wysiłku fizycznego, a także sportów, które mogę zaszkodzić. Ruszać trzeba się po prostu „z głową”.