Mity na temat zdrowia cz. 2

zdrowie pytajinik
Dodano: 07:00 21 sierpnia 2014
Aktualizowano: 09:42 21 sierpnia 2014
Źródło:

Tak naprawdę nie znamy ich źródła. Gdzieś od kogoś je usłyszymy, a potem często mimowolnie przekażemy dalej. W taki właśnie sposób funkcjonują mity dotyczące zdrowia. W niektórych co prawda tkwi pewna dozy prawdy, ale bardzo często jest ona zniekształcona. Wiele z takich mitów może być poważnym problemem dla naszego zdrowia. Inne na szczęście nie są szkodliwe.

Z czym kojarzy Wam się kłucie w klatce piersiowej? Zazwyczaj nasze pierwsze myśli „biegną” w stronę serca i tego, że być może mamy jakiś problem z nim. Kłucie w klatce równa się zawał tego mięśnia. Prawda jest jednak taka, że najczęściej objaw taki świadczy o nerwicy. Zdarza się również, że to symptom problemów z kręgosłupem. Jeśli jednak odczuwamy bolesne gniecenie w klatce piersiowej, a nie kłucie, to świadczyć może o sercu. Nie wolno tego symptomu w żadnym wypadku lekceważyć.

W XVI wieku uczeni twierdzili, że można osiwieć w ciągu jednego dnia. To oczywiście mit, chociaż faktem jest, że istnieją pewne czynniki, które mogą powodować, że srebrne włosy, kojarzone przecież z podeszłym wiekiem, pojawią się nawet u 30-latka. Zalicza się do nich między innymi kwestie genetyczne,ale także nadmierny stres. Istnieje przekonanie, że przebywanie w saunie pozwala się nam odchudzić. Jest to jednak mit, który może stać się nawet niebezpieczny, zwłaszcza wtedy, gdy będziemy w niej spędzać zbyt dużo czasu. Podczas wizyt w saunie, tak naprawdę tracimy wodę z organizmu. Owszem w ten sposób stracimy nieco na wadze, ale i tak musimy potem się nawodnić. Pamiętajmy też o tym, że niedobór wody może być dla nas niebezpieczny. Sauna owszem może być sposobem na detoksykację organizmu, ale nie bezpośrednio na odchudzanie. Faktem jest natomiast, że ten pierwszy proces może być wstępem do utraty kilogramów.

Wciąż, szczególnie wśród osób starszych, funkcjonuje przekonanie, że pulchne dziecko, to zdrowie dziecko. Na szczęście obecnie sporo mówi się właśnie o zagrożeniach związanych z nadwagą u najmłodszych. Przekarmianie dziecka groźne jest przede wszystkim w pierwszych trzech latach jego życia.