Męskie badania po czterdziestce

Dodano: 09:41 29 maja 2017
Aktualizowano: 09:41 29 maja 2017
Źródło:

Kiedy mamy te dwadzieścia, czy trzydzieści lat, to „zdobywanie” świata przychodzi nam stosunkowo łatwo. Nie musimy zbyt wiele robić, by zachować organizm w dobrej kondycji i zdrowiu. Im bliżej nam do czterdziestki, tym gorzej. To właśnie w tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na stan swojego zdrowia.

Kiedy przekraczamy czterdziesty rok życia, to dość szybko pojawiają się pewne objawy wskazujące na to, że jednak nie jesteśmy „nieśmiertelni” i dobrze byłoby wcisnąć na hamulec. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn aktywnych, którym wciąż wydaje się, że mają po dwadzieścia parę lat i ich organizm wytrzyma więcej. Ale nie tylko u nich widać zmiany. Po czterdziestce mięśnie zaczynają wiotczeć, a skóra wyraźnie się starzeje. Pojawiają się też spore pokłady tłuszczu. Również wewnątrz organizmu nie dzieje się zbyt dobrze. Stąd tak istotne są regularne wizyty u specjalistów.

Zaczniemy od badania słuchu. Powinniśmy wykonać je przynajmniej raz między 40, a 50 rokiem życia. Kolejne kroki skierujemy do okulisty. Należy odwiedzać go raz do roku i kontrolować stan wzroku. Wykonuje się również badanie dna oka, a także robi się pomiar ciśnienia śródgałkowego. Po czterdziestce bardzo ważna staje się regularna kontrola prostaty. Powinno się to robić raz do roku. Co 6 miesięcy konieczna jest wizyta u stomatologa. Po czterdziestce uzębienie może wymagać już konkretnych interwencji, ale regularne sprawdzanie jego stanu, pozwala w porę wykryć powstające problemy i zapobiegnięcie im.

Raz na 12 miesięcy, czterdziestolatek powinien sprawdzić poziom glukozy we krwi a także przeprowadzić ogólne badanie moczu. Konieczne jest też kontrolowanie swojej wagi, obwodu pasa, a także regularny pomiar ciśnienia tętniczego. Co 3 lata powinno sprawdzać się poziom elektrolitów Utrzymanie ich na odpowiednim poziomie staje się w tym wieku bardzo ważne. Co mniej więcej 2 lata konieczne jest EKG. Pozwala to w porę zdiagnozować problemy związane z sercem i jego funkcjonowaniem.