Męczący ból – migrena

Luo4PSjsYGnQyf2TckbzlOjg9aj19f.jpg
Dodano: 08:51 4 grudnia 2008
Aktualizowano: 14:42 3 stycznia 2012
Źródło: Podręczna Encyklopedia Zdrowia, Wydwnictwo Zysk i Ska, Poznań 2008

Polska należy do czołówki krajów w rankingu przyjmowania leków przeciwbólowych. Jest to statystyka, którą nie należy zbytnio się chwalić. Należy się jednak zastanowić, z czego wynika taka sytuacja polskiego społeczeństwa. Czy nie potrafimy sami interweniować, kiedy z naszym organizmem źle się dzieje? A może jesteśmy już od przyjemnego stanu spokoju po zażyciu środków przeciwbólowych uzależnieni?

Ból nie taki zły jak go malują

W celu lepszego pokonania bólu należy najpierw dowiedzieć się, czym ów ból jest. Okazuje się, że nie jest on tak zły jak głosi potoczna opinia. Ból bowiem, jest to sygnał ostrzegawczy ze strony naszego ciała, że coś złego dzieje się w jego wnętrzu. Jest to reakcja organizmu na uszkodzenie konkretnego organu bądź poszczególnych części naszego organizmu. To właśnie dzięki bolesnym odczuciom zaczynamy interesować się wnętrzem naszego ciała i często szybko interweniujemy w celu poznania przyczyny bólu. Bo to właśnie ustalenie przyczyny bólu jest najważniejsze a nie usuwanie tylko objawów.

W myśl naukowych definicji, ból jest to złożona reakcja organizmu na działanie bodźca bólowego. Ból możemy podzielić na dwa typy:
• Ostry – występuje nagle, jest bardzo dokuczliwy, najczęściej ustępuje wraz z usunięciem jego przyczyny;
• Przewlekły – jest mniej dokuczliwy, nie przebiega tak gwałtownie jak typ ostry, może stopniowo się nasilać i utrzymywać przez długi okres czasu.

Organizm człowieka odpowiednio reaguje na czynniki wywołujące ból. Do elementów tych zaliczamy:
• Czucie bólu (informacja o zadziałaniu bodźca);
• Aspekt emocjonalny (cierpienie);
• Aspekt autonomiczny (podwyższone tętno, potliwość);
• Aspekt ruchowy (np. grymas na twarzy, skłon podczas bólu brzucha).

Najczęściej występujące bolesna dolegliwość

Każdego człowieka od czasu do czasu „coś” boli. Jednak pewne grupy osób na określone rodzaje bólu cierpią częściej. Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów bólu jest ból głowy. Bóle te wyróżnia się samoistne (migrena, ból głowy typu napięciowego, klasterowy ból głowy, różne bóle głowy nie związane ze zmianami strukturalnymi) oraz bóle objawowe związane urazem, chorobami lub konkretnymi czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej spotykanym typem bólu głowy jest ból samoistny migrenowy.

MIGRENA

Są to napadowe, silne i powtarzające się bóle głowy pochodzenia naczyniowego. Zwykle zaczynają się w jednej połowie głowy a następnie rozprzestrzeniają się na poszczególne części drugiej połowy. Ból ten jest zdecydowanie silniejszy od zwykłego bólu głowy i powoduje znaczne osłabienie organizmu oraz zaburzenia codziennego funkcjonowania człowieka.

Migrena zazwyczaj poprzedzana jest stanem zwanym „aurą”. Do objawów zwiastunu należą często wymioty, nadwrażliwość na światło, zaburzenia widzenia. W niektórych przypadkach może wystąpić mrowienie w jednym z ramion lub dzwonienie w uszach.

Przyczyny migreny:

Dotąd nie zostały poznane wszystkie przyczyny powstawania nagłych bólów migrenowych. Uwzględnia się silne działanie czynnika genetycznego (migrenę dziedziczy się 3 razy częściej po matce). Prowadzone badania wykazały, że migrena może być spowodowana spożywaniem określonych pokarmów. Należą do nich: sery żółte, czekolada oraz niektóre warzywa. Ponadto na zwiększenie ilości napadów migrenowych wpływ ma również spożywanie alkoholu, szczególnie czerwonego wina a także niektóre zapachy np. zapach wydzielany przy spalaniu kadzidełek. Wielu naukowców wskazuje również na migreny wywołane przeciążeniem fizycznym, bodźcami optycznymi (jaskrawe światło) a także wianiem wiatru halnego. W przypadku kobiet zwraca się uwagę na zmiany hormonalne przed miesiączką, które również mogą powodować bóle głowy typu migrenowego.

Wiele badań potwierdza także teorię, że przyczyną migren są czynniki psychiczne. Stale obecny w ciągu dnia stres powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu i utrudnienie przepływu przez nie krwi. W chwili, kiedy sytuacja stresowa mija, naczynia krwionośne rozszerzają się powodując znacznie większy napływ krwi do mózgu, czego konsekwencją jest ból. Teoria ta tłumaczy pojawiające się stany migrenowe wraz z rozpoczęciem weekendu bądź urlopu a także czasem skoczenia ważnego zadania, projektu, po egzaminach itp.

Migrena dotyka osoby, które zakończyły dojrzewanie płciowe. Rzadko ból tego typu pojawia się u osób, które ukończyły 50 rok życia. Ból ten nie powoduje poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jest jednak bardzo dużą udręką dla każdego, kogo dotyka. Dana osoba jest przez okres bólu całkowicie niedysponowana, potrzebuje jedynie spokoju i ciszy. Z powodu znacznego światłowstrętu potrzebuje także zacieniowanego pomieszczenia.

Zapobieganie

Blisko 80% osób odczuwa wspomnianą już fazę aury. Podanie leków jeszcze w czasie aury, skutecznie może wpłynąć na dalszy przebieg procesów związanych z pojawiającym się bólem. Aura to jedyny najlepszy moment, kiedy można zażyć leki przeciwbólowe. Doradza się także spożycie kawy z dodatkiem cytryny. Wszystkie środki przyjęte już podczas pojawiającego się bólu nie będą działały tak skutecznie.

Ważnym czynnikiem zapobiegającym migrenom jest także harmonijny tryb życia. Warto obserwować swój organizm i wyeliminować z życia wszystkie te czynniki, po których pojawiały się bóle. Szczególną uwagę należy zwrócić na czynniki związane z jedzeniem.

Kiedy do lekarza?

Bóle migrenowe nie są stanem, który zagraża naszemu zdrowiu. Do lekarza należy się udać, kiedy dotąd nie chorowało się na migrenę a nagle pojawiły się uporczywe i bardzo silne bóle. Specjalistę powinny także odwiedzić osoby, u których wraz z bólami pojawiają się zaburzenia wzroku. Istotne w tym momencie jest wykluczenie innych dolegliwości, które mogą powodować podobne bóle np. krwotoków.

Medycyna naturalna, w celu zwalczenia dolegliwości, oferuje głównie środki przeciwbólowe z zarówno z zakresu tych ogólnodostępnych jak i tych silniejszych przepisywanych na repetę.

Bardzo liczne sukcesy w zwalczaniu migreny mają środki pochodzące z tzw. leczenia pozamedycznego. Na czele wszystkich metod leży akupunktura oraz leczenie segmentowe i przezskórna stymulacja nerwowa. Znaczne sukcesu w leczeniu migreny odniosła także homeopatia.

Leczenie bólu

Ból, pomimo, że jest zjawiskiem bardzo dokuczliwym i męczącym nasz organizm, jest przede wszystkim sygnałem, że coś złego może dziać się z naszym ciałem. Jeżeli ból pojawia się regularnie i dotyczy danego obszaru naszego organizmu powinniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty.

Do tego czasu sami możemy łagodzić sygnały ostrzegawcze naszego organizmu. Do jednych z najbardziej popularnych i jednocześnie najbardziej skutecznych metod zwalczania bólu należą fizykoterapia oraz treningi autogenne. Ich celem jest wyzwolenie własnych sił obronnych organizmu. Ponadto, lekarz może również posłużyć się metodą zabiegową, czyli tzw. blokadą nerwów przenoszących ból.

Prawdziwym hitem w Polsce okazują się jednak środki przeciwbólowe, które nie usuwają przyczyn bólu, ale jedynie uśmierzają go na pewien czas. Środków bez recepty można kupić naprawdę dużo. Różnią się one jednak tylko pozornie. Tak naprawdę do wyboru mamy tylko trzy grupy leków. Są to środki zawierające paracetamol, zawierające kwas acetylosalicylowy oraz te posiadające w swoim składzie pochodne kwasu acetylosalicylowego. Do substancji tych dodawanych jest szereg innych związków chemicznych o szerokim działaniu. Jednym z głównych składników dodatkowych jest kofeina, która wspomaga działanie przeciwbólowe.

Nikt nie twierdzi, że środki przeciwbólowe są złe. Bardzo pomagają, szczególnie w sytuacji, kiedy musimy być sprawni a coś nas boli. Nie jest to jednak rozwiązanie problemu. Ból to sygnał ostrzegawczy. Należy, więc zbadać przyczynę wysyłania owego sygnału przez nasz organizm i ją zlikwidować. Stałe przyjmowanie środków przeciwbólowych to jedynie tuszowanie problemu, które na dłuższą metę po prostu przestaje pomagać a szkodzi.

Podziel się ze znajomymi