Ludzki hormon wzrostu

C3vOTFvQ6hfq22cbgKTlo3SXSZyonX.jpg


Administrator

Dodano: 13:13 9 czerwca 2009
Aktualizowano: 13:42 5 września 2011
Źródło: http://www.mayoclinic.com/health/growth-hormone/HA00030/NSECTIONGROUP=2

Ludzki hormon wzrostu (HGH): czy opóźnia starzenie?
Hormon wzrostu jest przez niektórych specjalistów określany jako klucz do opóźnienia procesu starzenia. Warto poznać fakty dotyczące hormonu wzrostu i zrozumieć sposoby na zdrowe starzenie się.Hormon wzrostu produkowany jest przez przysadkę mózgową – strukturę wielkości groszku znajdującą się u podstawy mózgu – by wspomóc rozwój dzieci i utrzymać przy życiu tkanki i organy całego ciała. Jednak gdy człowiek zaczyna być w średnim wieku, przysadka powoli redukuje ilość wydzielanego hormonu wzrostu. Takie naturalne zjawisko doprowadziło do zainteresowania użyciem syntetycznego hormonu wzrostu (HGH) do celów oddalenia dolegliwości starszego wieku. Jednak istnieje mało dowodów na to, że ludzki hormon wzrostu może pomóc dorosłym zatrzymać zdrowie i witalność.

Kto potrzebuje hormonu wzrostu?

Syntetyczny hormon wzrostu, który musi być wstrzykiwany jest dostępny tylko na receptę. Stosuje się go do leczenia dorosłych którzy chorują na niedobór hormonu wzrostu – a nie po to by zapobiec zredukowaniu jego działania spowodowanego starzeniem się.

Badania na dorosłych z niedoborem hormonu leczonych zastrzykami HGH wykazują, że może on:
- zwiększyć gęstość kości
- zwiększyć masę mięśniową
- zmniejszyć nagromadzenie tłuszczu
- zwiększyć wydajność podczas ćwiczeń

Ludzki hormon wzrostu jest również zaakceptowanym lekarstwem na AIDS lub spadkiem masy mięśniowej związanym z wirusem HIV.

Jak działa hormon wzrostu na zdrowych dorosłych?

Ilość takich badań jest ograniczona. Chociaż wydaje się, że zastrzyki z hormonu wzrostu mogą zwiększyć masę mięśniową oraz zredukować tłuszcz nagromadzony w organizmie, jednak nie oznacza to, że zwiększa się też siła mięśni. W rzeczywistości, jak wspominają badacze, trening siłowy jest tańszym, bardziej efektywnym sposobem zbudowania masy i zwiększenia siły. Niewiele wiadomo o działaniu hormonu wzrostu na zdrowych ludzi.

A jakie jest ryzyko stosowania hormonu wzrostu wtedy kiedy nie potrzeba dodatkowej suplementacji?

Hormon wzrostu może powodować całą serię skutków ubocznych m.in.:
- opuchlizna ramion i nóg
- bóle stawów
- bóle mięśni
- w przypadku mężczyzn, powiększenie piersi (ginekomastia)

Ludzki hormon wzrostu może spowodować takie dolegliwości jak cukrzyca lub choroba wieńcowa. Niektórzy specjaliści uważają, że skutki uboczne używanie hormonu wzrostu częściej pojawiają się u starszych dorosłych niż u ludzi młodych. Ponieważ badania te opierają się na obserwacji ludzi zażywających hormon wzrostu przez krótki okres czasu nie jest jasne czy skutki uboczne znikają czy pogarszają się. Koszt zastrzyków jest również niepokojący, ponieważ mogą one kosztować tysiące dolarów.

Czy hormon wzrostu jest dostępny w formie tabletek?

Na niektórych stronach internetowych pojawiają się oferty tabletek, które mają przynosić podobne efekty jak te pochodzące z zastrzyków. Produkty takie nazywane są często stymulantami hormonu wzrostu, jednak nie ma żadnego dowodu na to, że działają podobnie do zastrzyków. Podobnie ma się sytuacja z lekarstwami homeopatycznymi, które rzekomo zawierają ludzki hormon wzrostu, nie ma dowodu na ich działanie.

Jeżeli obawiasz się starzenia, skonsultuj się z lekarzem który podpowie ci jak poprawić swoje zdrowie. Pamiętaj jednak, że codzienne zdrowe wybory takie jak zbilansowana dieta, kontrolowanie wielkości porcji, aktywność fizyczna pomogą ci być dłużej zdrowym i silnym.

Podziel się ze znajomymi