Leki przeciwbólowe, czyli jak wygrać z bólem

4oQaXSPY7Aj1tGzK289vj9y480i8A3.jpg
Dodano: 19:58 14 kwietnia 2008
Aktualizowano: 08:55 10 lipca 2012
Źródło:

Leki przeciwbólowe, czyli jak wygrać z bólem. Obecnie rozróżniamy bardzo wiele różnego rodzaju środków działających przeciwbólowo. Przykładem mogą być takie leki jak plastry rozgrzewające, różnego rodzaju środki i żele grzejące bądź chłodzące, tabletki przeciwbólowe na silne bóle, czopki, zioła i wiele innych. Leków należy jednak używać z rozwagą i umiarem, do czego przekona Państwa poniższy artykuł.

Ból odczuwamy wszyscy, ale każdy inaczej. Jest zjawiskiem subiektywnym, zależnym od indywidualnego progu bólowego. Jednak niezależnie ile potrafimy wytrzymać, nie dajmy sobie wmówić, że musi boleć. Ból jest chorobą i zawsze, nawet jeśli wydaje, że pojawia się bez powodu, powinien być leczony. W poniższym artykule przedstawimy co może Ci pomóc uśmierzyć uporczywy ból.

MASAŻ może działać jak leki przeciwbólowe:
Masaż klasyczny – należy do najlepszych metod walki z bólem. pod jego wpływem uwalniają się endorfiny, czyli naturalne substancje przeciwbólowe. Znacznie poprawia się także krążenie krwi, a mięśnie naturalnie się rozluźniają. Masaż może być częściowy i całościowy. Całość trwa zwykle od 45 do 60 minut. Częściowy – około 15.

Niezależnie od tego, jaka część ciała jest masowana polega on na rozcieraniu, wstrząsaniu, ugniataniu i oklepywaniu okolicy dotkniętej chorobą. Stosuje się go min. przy bólach kręgosłupa, pleców, stawu barkowego, dyskopatiach oraz nerwobólach.

Refleksoterapia – specjalna technika masażu stóp. Polega na uciskaniu konkretnych punktów na ciele, znajdujących się na stopach. Dzięki tej metodzie można leczyć min. bóle głowy, pleców a także nerwobóle.

FIZJOTERAPIA

Krioterapia – zabiegi w niskiej temperaturze stosuje się w leczeniu bólu związanego z: reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), dyskopatiami, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK) oraz poważnymi stanami pourazowymi.

Pole elektromagnetyczne – jego lecznicze właściwości polegają na pobudzeniu wytwarzania ciepła w tkankach.Głównie stosowane jest przy często występującej chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz w przypadku przewlekłych nerwobóli.

Jonoforeza – leczenie prądem stałym.Zabieg ten polega na przyłożeniu do chorych miejsc elektrod, przez które płynie prąd. Leczy się nią dyskopatię, zmiany zwyrodnieniowe układu kostnego, różne bóle związane z kręgosłupem.

Laseroterapia – stymulacja chorych miejsc światłem lasera. Najczęściej stosowana w dyskopatii szyjnej i lędźwiowej.

FARMAKOLOGIA

Ból ostry:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. diklofenak, ibuprofen. Stosuje się je przy chorobach zwyrodnieniowych stawów.
- paracetamol. Najbardziej uniwersalny środek przeciwbólowy.
- metamizol – np. Pylargina. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
- silne leki opioidowe, np. morfina, fentanyl, petydyna. Środki te podawane są podskórnie przez jednorazowo zakładany wenflon lub za pomocą pomp infuzyjnych. Stosuje się je np. w bólach pooperacyjnych.
- po bolesnych i rozległych operacjach stosuje się blokady, np. zewnątrzoponowe lub splotów i pni nerwowych.

Ból przewlwkły:
Stosuje się podobne środki jak przy bólu ostrym. Inne mogą być formy ich podawania, np. plastry z preparatami opioidowymi naklejane raz na 2 lub 3 dni.

Jak zażywać leki przeciwbólowe?

Zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową pamiętaj:
- absolutnie nie wolno przekraczać dopuszczalnej dobowej dawki leku. Informację o tym zawsze znajdziesz na ulotce preparatu.
- nigdy nie zażywaj na raz kilku różnych leków przeciwbólowych. Choć efekt ich działania może pojawić się szybciej, ale też szybciej pojawią się poważne skutki uboczne, min. podrażnienie żołądka i jelit, mogące spowodować niebezpieczne krwawienie.
- leki przeciwbólowe popijaj zawsze niegazowaną wodą. Nie herbatą, mlekiem czy sokiem z cytrusów. Związki w nich zawarte bardzo często zmieniają działanie leku.
- absolutnie nie pij alkoholu, kiedy zażywasz leki przeciwbólowe. Zmienia on ich działanie i może spowodować np. raptowny i duży spadek ciśnienia tętniczego, co zwykle kończy się zapaścią.
- każdy środek przeciwbólowy stosowany systematycznie przez kilka miesięcy może uzależnić.