Leki niszczące zdrowie

6I3E5rG7VA43rSI6KL0bs64X8881GT.jpg


Administrator

Dodano: 13:00 30 stycznia 2013
Aktualizowano: 13:11 30 stycznia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Główną ideą stosowania leków jest to, że mają nas leczyć. Są niejako ostatnią ostoją i deską ratunku w walce z chorobą. Często to właśnie leki są nadzieją dla osób zmagających się z poważnymi schorzeniami. W świetle tych informacji nienajlepiej wygląda fakt, że leki mogą niszczyć nasze zdrowe.

W 2010 roku, jak podawał amerykański Ośrodek Kontroli Chorób i Prewencji (tak zwany CDC), liczba zgonów w wyniku zażywania leków wzrosła do tego stopnia, że stała się drugą przyczyną w kategorii tak zwanych niezamierzonych przyczyn śmierci. Część ofiar to osoby, które zmarły w wyniku zatrucia lekami, inne z powodu przyjęcia „bliżej niesprecyzowanych preparatów”. Istotną grupę stanowią też ci, którzy zażywali leki na depresję, czy inne schorzenia związane ze sferą psychiki człowieka.

O niektórych lekach wiemy, że mogą negatywnie wpływać na nasz organizm, ale mimo to przyjmujemy je, gdyż efektem końcowym ma być wyleczenie naszego organizmu. Przykładem mogą być antybiotyki. Chociaż akurat tutaj sytuacja jest o tyle dobra, że skutki uboczne wcale nie muszą wystąpić. Dużo większym problemem jest przyjmowanie anabolików. Same w sobie, jak wiadomo, są wykorzystywane przez tych, którzy starają się w dość krótkim czasie zwiększyć swoją masę mięśniową. Należy jednak pamiętać, że to również są leki. Zalecane są między innymi osobom chorym na AIDS (w tym przypadku zapobiegają wyniszczeniu organizmu), a także przy poważnych oparzeniach. Problem niestety polega na tym, że anaboliki mają poważne skutki uboczne, które przy nieumiejętnym zastosowaniu mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Skutki uboczne to między innymi znaczne obciążenie wątroby i ogólnoustrojowa infekcja.

W zeszłym roku we Francji do wiadomości publicznej podano listę szkodliwych leków. Niektóre z nich zostały wręcz usunięte ze sprzedaży w związku z potwierdzonymi informacjami dotyczących liczby zgonów po ich zażyciu. Na liście znalazły się preparaty na bardzo różne dolegliwości. Wśród nich znajduje się na przykład lek, który ma pozytywnie wpływać na układ krwionośny a okazuje się, że jego skutki uboczne to : możliwość wylewu i anemia. Na liście umieszczone są także preparaty antykoncepcyjne. Jeden z nich może powodować ciążę pozamaciczną i uszkodzenia wątroby.

Przekaz wydaje się dość prosty. Czytajmy ulotki i nie zażywajmy leków bez opamiętania i konsultacji z lekarzem.