Leki homeopatyczne

gSZH925aHl3Kl8W02cKnF7g2I8K1H0.jpg
Dodano: 08:18 2 grudnia 2008
Aktualizowano: 14:51 10 stycznia 2012
Źródło: Homeopatia medycyna naturalna dla każdego – Gerhard Leibold

Homeopatia to naturalna metoda leczenia coraz popularniejsza w Polsce. Artykuł przybliża nam specyfikę leków homeopatycznych i zasady prowadzenia leczenia homeopatycznego.

Twórcą homeopatii był niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. W Polsce ta metoda leczenia jest stosowana od przeszło stu lat. Główna zasada homeopatii mówi, że podobne należy leczyć podobnym. Chodzi o to, że substancje, które wywołują objawy chorobowe u zdrowego człowieka często okazują się być lecznicze w chorobach o podobnych objawach. Przykładem tego może być użądlenie pszczoły, po którym pojawia się zaczerwienienie i piekący ból. Jad pszczeli, tez sam który wywołał reakcje po ukąszeniu podany w formie rozcieńczonego leku homeopatycznego przyczyni się do zmniejszenia obrzęku i bolesności po użądleniu. Istotą działania leków homeopatycznych jest pobudzanie sił obronnych i samoregulacyjnych organizmu. W homeopatii stosuje się bardzo małe dawki leków oraz przyjmuje się, że im większe rozcieńczenie leku tym skuteczniej on działa na organizm. Ponadto niewielka dawka leku nie pozwala na zbyt duże jego skumulowanie się w organizmie i jednocześnie powoduje to, że nie występują skutki uboczne.

Leki homeopatyczne mogą występować w postaci jednoskładnikowej bądź wieloskładnikowej. Większą skutecznością odznaczają się leki wieloskładnikowe, gdyż są skonstruowane tak, by w różnych stadiach choroby leczyć inne, następujące po sobie objawy. Substancje w nich zawarte dobrane są w taki sposób, że wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają.

Środki stosowane w homeopatii nie tłumią żadnych symptomów, nie zabijają zarazków, ale pobudzają obronę ciała do walki z przyczynami choroby. Homeopatia działa dużo łagodniej niż środki chemiczne. Najważniejsze jest to, że homeopatia usuwa nie tylko symptomy choroby ale także jej przyczyny. Ważną zaletą medycyny homeopatycznej jest brak występowania skutków ubocznych. Poza tym środki homeopatyczne są dużo tańsze od tradycyjnych leków.

Jedną z głównych zasad homeopatii jest działanie minimalnymi dawkami leków, mocno rozcieńczonymi, które działają jak słaby bodziec, a więc od nowa pobudzają, normalizują wcześniej zakłócone funkcje.

Jakie środki lecznicze używa się w homeopatii?

W homeopatii stosowane są różnego typu substancje pochodzenia: roślinnego, mineralnego, zwierzęcego i chemicznego. Zdecydowana większość leków homeopatycznych stanowią te na bazie roślin leczniczych. W odróżnieniu do ziołolecznictwa homeopatia stosuje zioła tylko i wyłącznie w formie rozcieńczonej. Jako środki wyjściowe stosuje się nietrujące rośliny lecznicze krajowe lub pochodzące z Azji, Ameryki czy Afryki. Obok ziół w homeopatii używa się żywic różnych gatunków drzew oraz grzybów. Podstawowe substancje ziołowe na wstępie miesza się ze spirytusem winnym. Następnie ustala się standardową dawkę substancji, która zapewnia optymalną ilość środka leczniczego w ostatecznym leku.

W homeopatii stosuje się również minerały takie jak: kwas krzemowy, złoto, srebro, siarkę. Są one preparowane w spirytusie winnym lub w wodzie oraz jako mieszanina z laktozą. Ze składników zwierzęcych stosowanych w homeopatii można wymienić: mrówki, pszczoły, pająki. Leki homeopatyczne zawierają ciała zwierząt lub ich wydzieliny na przykład jad pszczół. Roztwór wstępny z insektów przygotowuje się z użyciem spirytusu winnego.

Leki homeopatyczne dostępne są najczęściej w formach takich jak: krople, miazga, tabletki, granulki, ampułki. Spotykamy także leki w formie maści, kremów i drażetek.

Dozowanie leków

Dozowanie leków homeopatycznych jest uzależnione od rodzaju choroby i preparatu. Ogólna zasada mówi, że przeciętna dawna umożliwiająca wywołanie reakcji organizmu to:
• lek w postaci kropli – 5 do 10 kropli
• lek w postaci miazgi – nakładamy tyle co na czubek noża
• lek w postaci tabletek – 1 tabletka
• lek w postaci granulek – 7 do 10 kulek

Sposób zażywania leków homeopatycznych

Leków homeopatycznych często nie popijamy wodą i nie łykamy szybko tylko trzymamy długo na języku (krople, granulki) lub pod językiem (tabletki) aż rozpuszczą się całkowicie. Dzięki temu część leku organizm przyjmuje poprzez śluzówkę jamy ustnej.

Zalety leków homeopatycznych:

• leki usuwają przyczyny chorób a nie tylko ich objawy
• brak skutków ubocznych
• nie można ich przedawkować
• wzmacniają naturalną odporność organizmu
• można je podawać małym dzieciom.

Homeopatia to coraz popularniejsza metoda leczenia, która jest z powodzeniem stosowana w wielu dziedzinach. Szczególnie dobre wyniki przynosi stosowanie leków homeopatycznych przy infekcjach, chorobie lokomocyjnej, alergiach, bezsenności, bólach głowy. Łagodzi także problemy trawienne oraz przynosi ulgę w przebiegu menopauzy. Warto spróbować tej niezwykle ciekawej i jednocześnie bezpiecznej metody leczenia, której istotą jest naturalne wzmacnianie regulatorów obronnych ludzkiego organizmu.

Podziel się ze znajomymi