Leczenie chorób w czasie ciąży


Administrator

Dodano: 13:49 21 maja 2013
Aktualizowano: 13:52 21 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To czas kiedy wiele kobiet stawia zdrowie dziecka przed swoim własnym. Nie jest to oczywiście dobry pomysł. Nie można zaniedbywać własnego zdrowia, tym bardziej, że często niedoleczone choroby matki, mogą mieć wpływ na rozwój dziecka. Z drugiej strony, należy uważać, jakich leków używa się w czasie ciąży.

Kobieta w tym okresie powinna chronić zarówno siebie, jak i swoje dziecko. Choroba w czasie ciąży może być niebezpieczna w dwójnasób. Po pierwsze, z racji tego, że w ogóle się ona pojawiła. Choroba to zawsze problem. Pojawia się osłabienie organizmu, a to może być problem również dla rozwijającego się dziecka. Druga sprawa to stres, który pojawia się u przyszłej matki, a związany jest właśnie z chorobą.

Istnieje wiele problemów zdrowotnych, które mogą być zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dziecka. Nie oznacza to oczywiście, że nie powinny być one leczone. Ważne jednak jest to, jakie leki są przyjmowane przez matkę. Niektóre z chorób nie muszą się pojawić w czasie ciąży, a dużo wcześniej, ale i tak warto o tym poinformować lekarza. Przykładem takiej choroby jest opryszczka. Szczególnie groźny dla dziecka jest typ II tej choroby. Jeśli kobieta miała problem z opryszczką dróg płciowych wcześniej, to jest to bardzo istotna informacja, gdyż wirus tej choroby może pozostawać uśpiony w organizmie przyszłej matki.

Nawet najbardziej „błahe” choroby, w czasie ciąży mogą sprawić problem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich leków. Dobrze jest zapytać się lekarza, nawet o „zwykłe” leczenie bólu gardła w czasie ciąży. W tym wypadku można przyjmować leki przeciwbólowe zawierające paracetamol. Spokojnie można również stosować preparaty zawierające witaminę C. Tego typu leki można zaliczyć do grupy bezpiecznych. Są też takie preparaty, które kobiety powinny przyjmować w czasie ciąży. Mowa tutaj między innymi suplementach diety. Dla kobiet w czasie ciąży istotny jet na przykład kwas foliowy. Jest to istotne szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy rozwija się układ nerwowy.

Podziel się ze znajomymi