Krioterapia

9L6NbdMkF5nc16Y7aEgk4P9f4S62e0.jpg
Dodano: 09:04 8 maja 2008
Aktualizowano: 12:47 9 lipca 2012
Źródło:

Leczenie krioterapią jest skuteczne w wielu chorobach. Wystarczy dowiedzieć się gdzie znajduje się komora do krioterapii (Warszawa, Kraków, Szczecin, Bydgoszcz i większość miejsc w Polsce) i poddać się rehabilitacji.

Krioterapia to metoda leczenia zimnem. Pacjent wchodzi do specjalnej kriokomory, gdzie poddawany jest działaniu bardzo niskiej temperatury – poniżej – 100 stopni Celsjusza na krótki dwu lub trzy – minutowy okres. Leczenie zimnem daje wiele wspaniałych efektów, przede wszystkim działanie przeciwbólowe w schorzeniach narządów ruchu, pomaga przy poparzeniach, osteoporozie, przy odchudzaniu oraz wpływa niezwykle korzystnie na samopoczucie psychiczne, likwidując stany napięcia i zmęczenia.

Krioterapia – co to jest?

Krioterapii możemy poddać całe ciało podczas pobytu w kriokomorze bądź też możemy skorzystać z krioterapii miejscowej, przydatnej zwłaszcza w schorzeniach dermatologicznych. Krioterapia polega na krótkim przebywaniu w komorze z bardzo niskimi temperaturami, poniżej – 100 stopni Celsjusza. Tak wysokie ochłodzenie uzyskuje się dzięki ciekłemu azotowi.

Wskazania:

-choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe
-poparzenia
-schorzenia dermatologiczne na przykład brodawki
-dla poprawy stanu psychicznego
-osteoporoza
-zespoły bólowe kręgosłupa
-astma
-cukrzyca
-otyłość i cellulit
-stwardnienie rozsiane
-dla poprawy kondycji u sportowców
-zapalenie żył i żylaki

Przeciwwskazania:

-choroby układu krążenia i ciężkie choroby serca
-nowotwory
-niedoczynność tarczycy
-choroby układu nerwowego
-niedokrwistość
-klaustrofobia
-dusznica

Przygotowanie

Do krioterapii musimy się odpowiednio przygotować. Przed wizytą w kriokomorze należy bezwzględnie skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem internistą. Do komory wchodzimy w stroju kąpielowym, nasze ciało musi być dokładnie osuszone ponadto mamy na sobie bawełniane rękawice, opaskę bądź czapkę, na nogach bawełniane skarpety, drewniane chodaki lub buty typu drewniaki. Na miejscu zakładamy też maseczkę na usta.

Przebieg

Przed wejściem do komory właściwej pacjenci celem zaadaptowania się wchodzą do przedsionka o temperaturze – 60 stopni Celsjusza. W czasie przybywania w kriokomorze ważne jest by być cały czas w ruchu, należy potupywać nogami i chodzić w kółko. Każdy zabieg kończy się ok. 20 minutową gimnastyką pod okiem fizjoterapeuty, której celem jest przywrócenie odpowiedniej temperatury ciała. Aby uzyskać dobry efekt należy poddać się serii zabiegów krioterapii, najlepiej aby było to ok. 10 kolejnych dni. Pierwsza wizyta w kriokomorze może wielu osobom wydawać się stresująca, jednakże nie ma czego się obawiać gdyż cały proces jest monitorowany przez obsługę urządzenia, pacjent pozostaje w kontakcie wzrokowym i słuchowym z osobą obsługującą. Całym procesem tzn. czasem zabiegu, temperaturą, ilością tlenu steruje komputer.

Gdzie można skorzystać?

W ostatnich latach dostępność krioterapii w naszym kraju znacząco się poprawia. Z dobrodziejstwa leczenia zimnem możemy obecnie skorzystać w kilkudziesięciu miejscach takich jak: centra rehabilitacji i odnowy biologicznej, sanatoria i uzdrowiska, publiczne i niepubliczne zespoły opieki zdrowotnej, instytut reumatologii a także powstają specjalne centra specjalizujące się właśnie w krioterapii.

Co nam daje krioterapia?

Działanie zimna na organizm człowieka daje efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny, zmniejszają się obrzęki poza tym łagodzi napięcie mięśni i przyspiesza przemianę materii. Zdarza się, że regularne korzystanie z zabiegów krioterapii w schorzeniach ruchowych przynosi tak dużą poprawę, że pacjent może dobrze funkcjonować bez przyjmowania leków przeciwbólowych.

Krioterapia jest szczególnie zalecana osobom czynnie uprawiającym sport, gdyż zimno powoduje zwiększenie elastyczności mięśni, zwiększa odporność organizmu i przyczynia się do podwyższenia ogólnej wydolności organizmu sportowca. Leczenie zimnem opóźnia procesy starzenia, poprawia koloryt i jędrność skóry. Pobyt w komorze kriogenicznej poprawia także nastrój, zmniejsza uczucie znużenia i łagodzi depresję.
Tak więc warto korzystać z zabiegów krioterapii by zapewnić sobie dobrą kondycję i doskonałe samopoczucie. Dla ludzi zdrowych krioterapia jest wspaniałą formą odnowy biologicznej, natomiast chorym przynosi ulgę w stanach bólowych narządów ruchu oraz wspomaga leczenie wielu chorób.