Krew – życiodajny płyn

Ny3bb252iQ9t9R3vQb42GGvVsFjug1.jpg


Administrator

Dodano: 10:31 15 kwietnia 2013
Aktualizowano: 10:55 15 kwietnia 2013
Źródło:

W naszym organizmie znajduje się ogromnej długości sieć naczyń, których głównym zadaniem jest dotarcie do każdej części naszego ciała. To w nich znajduje się krew – płyn ustrojowy, który ma ogromną rolę do spełnienia.

Krew składa się z osocza, erytrocytów i leukocytów. Drugie z wymienionych to tak zwane ciałka czerwone krwi. Leukocyty to białe krwinki. We krwi funkcjonują jeszcze płytki, czyli trombocyty. Dlaczego krew ma taki, a nie inny kolor? Odpowiada za to hemoglobina. Jest to barwnik, który znajduje się w erytrocytach. To ona niejako łączy się z tlenem w płucach. Potem wędruje poprzez całą sieć naczyń krwionośnych, oddając życiodajny gaz każdej z tkanek. Z drugiej strony, kolejną istotną funkcją krwi jest przenoszenie dwutlenku węgla do płuc, z których potem jest on wydalany. Ten gaz, to niejako produkt uboczny przemiany materii. Kolejnym zadaniem krwi jest przenoszenie składników odżywczych do poszczególnych części naszego organizmu. A to bez wątpienia najważniejsze zadanie.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których z powodu pewnych cech krwi, nasz cały organizm nie może funkcjonować w prawidłowy sposób. Przykładem może być niedostateczna ilość czerwonych krwinek, czyli tak zwana anemia. Znając role erytrocytów można sobie wyobrazić jakie problemy wywoła ich mała ilość. Zdarzają się również problemy z gęstością krwi. Może być ona zbyt gęsta, albo za rzadka. W tym pierwszym przypadku stosuje się leki na rozrzedzenie krwi, lub swoistego rodzaju domowe metody. Jednym z takich sposobów jest zmiana diety. Przy rozrzedzaniu krwi maja pomagać warzywa.

W naszym płynie ustrojowym może brakować nie tylko czerwonych krwinek, ale również i białych. Tutaj jednak sytuacja jest nieco inna niż przy anemii. W naszym organizmie zaczyna się pojawiać sporo tak zwanych nieprawidłowych białych krwinek. Atakują one szpik kostny, oraz narządy wewnętrzne. To choroba nowotworowa znana pod nazwą białaczka. Ostatnią chorobą krwi, o której chciałem wspomnieć jest hemofilia. To w największym skrócie problem z krzepliwością krwi. Najmniejszy uraz może spowodować w takiej sytuacji spore problemy. Co ciekawe, to choroba typowo męska. Kobiety jedynie przenoszą hemofilię (same nie chorują) i „oddają” ją swoim potomkom.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi